Най-интересното във вестниците на 19 юли, понеделник

Най-интересното във вестниците на 19 юли, понеделник

Ето случай да проверим как стоят на практика работите с модерната напоследък тема за зависимостта на вестниците от интересите на собствениците им.

Собственик на "Сега" е Сашо Дончев, който се явява съсобственик и на газовата фирма "Овергаз". Нея Бойко Борисов иска да я махне от посредник при доставките. Как вестникът е отразил преговорите между правителството и "Газпром" в Евксиноград? Прилична дописка, акцентът в заглавието е "Южен поток" тръгва през 2015 г., а подзаглавието е "Цената на природния газ ще падне леко за отоплителния сезон". Истинското майсторство е, че редакторите са успели да сътворят текст, в който нито веднъж не се споменава думата "посредник"!

В "Дневник" заглавията са красноречиви. Информацията е Кабинетът разказа руски приказки за газа/Двете страни се разбраха "по принцип" за по-ниска цена без посредници. Редакионният коментар Преговорите за газа и съвместните проекти: Послания и реалности започва така: "Успяхме да свалим цената на газа", "Почти договорихме пътна карта за АЕЦ "Белене", "Премахнахме посредниците"... Който е гледал вечерните съботни новини по телевизиите за българско-руските преговори по енергийните проекти в Евксиноград, сигурно се е усъмнил в бодряшкия тон на подобни анонси най-малкото заради стария български принцип, че толкова хубаво не е на хубаво. Неделните вестници ни уведомиха, че премиерът Борисов, макар и да не е участвал в преговорите, успял да свали цената на газа след разходка из Варна с руската делегация. И че благодарение на неговата совалка "руснаците отстъпили от твърдата си позиция". Всъщност става дума за сложната за масовата публика материя на двустранните енергийни отношения, с която не един български политик е пробвал да си вдигне рейтинга".

Подобна е тезата и на коментара на Валери Найденов в "24 часа" Газовите посредници са неизтребими. "Когато Сократ е казал “Аз знам, че нищо не знам”, той вероятно е имал предвид преговорите за руския газ в Евксиноград. Кой изобщо разбра какво стана? Съобщено бе, че цената на газа ще бъде намалена, но не и с колко. Не е ясно и кога. За потребителите може да може да поевтинее, но по-вероятно не. Посредниците ще отпаднат, но когато им изтекат договорите. А кога ще изтекат? Тайна. Ние, разбира се, вярваме, че партията и правителството водят безкористна битка за благото на българския народ. Но някои съмнителни елементи вече шушукат, че пак става дума за смяна на старите посредници с нови, по-коректни политически. Интервютата на министър Трайков след евксиноградските преговори са истински шедьовър. []  Всъщност енигматичният стил на Трайков заслужава уважение - той не казва нищо, но поне не ни и лъже. Просто оставя нещата на въображението ни. Докато на всички останали министри и политици думата "газ" им действа като че пафкат три джойнтчета едновременно. От Овчаров научихме, че нашият газ е най-евтиният в Европа. От Мартин Димитров разбрахме, че нашият е най-скъпият. Кой от двамата лъже? Според Бойко Борисов посредниците оскъпяват газа и съсипват икономиката, но според Сашо Дончев без посредници ще плащаме двойно и тройно. Когато става дума за газ, даже интернет немее. Тези дни потърсих в българската уикипедия "Топенерджи", "Илия Павлов" и "Овъргаз". Две от страниците са изтрити, третата е едва 6 реда. Не знам дали читателят си спомня, но две-три поредни правителства водиха истински войни, за да отстранят Илия Павлов и "Топенерджи" от посредничеството в газа. Същата война се водеше между Павлов и Луканов. Всъщност тази драма определи цялата политика на 90-те години", пише Найденов.

Темата за газа, посредниците и цените обаче успешно е засенчена от вечно атрактивна дъвка за царските имоти. Царят съди републиката в Страсбург, информира "Труд". Царят в Страсбург вместо в Мадрид, гневи се "24 часа" малко странно. "Дневник" е на правилна позиция Царските имоти: Политиката над закона. Частната собственост трябва да се уважава. Ако някой я оспорва, нека иде в съда и да поиска да я върне на държавата, а не да налага политически мораториум върху нея, при това безкраен.

Редом с двата основни сюжета, из вестниците има и някои отделни любопитни новини.

Плащаме 2% данък училище, съобщава "Стандарт". Планът е направо разтърсващ: "Данък "училище" е най-новата идея на властта за пълнене на общинските хазни. До 2% върху доходите да отиват в кметството, където учи детето ни. Предложението е огласено от зам.-министъра на финансите Владислав Горанов по време на заседание на Министерски съвет. Събраните пари ще отиват за улици, детски градини и паркове. Проблемът е, че данъкът върху доходите се плаща в общината, откъдето е издадена личната карта. Много от хората обаче работят в друг град, а там учат и децата им. Затова има идея да се ползват определени общински услуги само в селището, където е постоянният им адрес. Например, за да ходят децата на училище или забавачка в София, родителите им трябва да имат лична карта с адрес в столицата. Така те ще плащат в София и новия общинския данък".

"МениджърНюз" има два въпроса:

1. Държавите по света повече ли ценят образованието, та позволяват на родителите да приспадат от облагаемите суми разходите си за учението на децата, вместо да им вземат допълнителен данък?   

2. Няма ли да е по-удобно на правителството, ако направо върне "жителството" отпреди 10 ноември?

Желаем ви приятно четене.

Още заглавия:

София ще си върне откраднати знакови места, интервю с шефа на Столичния общински съвет Андрей Иванов, "24 часа"

Доган се превърна в злото за ДПС, интервю с министъра на културата Вежди Рашидов, "Труд"

Ходатайство за лобизма, Емил Хърсев, "Сега"

Една година без опозиция, Иван Гарелов, "Новинар"

Харесваме моловете, но искаме да са по-достъпни и за български производители и марки, изследване на "Галъп интернешънъл", "Класа"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ