Най-интересното във вестниците на 20 декември, понеделник

Най-интересното във вестниците на 20 декември, понеделник

Като завоня, та цяла неделя. Вестниците са пълни с новини, интервюта и коментари за досиета и ДС.

Както "МениджърНюз" съобщи, премиерът прави получистка - маха от правителството министъра без портфейл Божидар Димитров и зам. вътрешния министър Павлин Димитров заради ДС. Оставя обаче областните управители, защото са били кадрови служители. Т.е. маха вербуваните, оставя вербовчиците. И всичко това - за да лиши от аргументи президента Първанов и да иска отзоваване на посланиците, които са сътрудничили на ДС.

Любопитна информация има в "Стандарт": "Президентът Първанов, както и премиерът предварително знаеха, че предстоят разкрития за български дипломати, работили за Държавна сигурност. Не би трябвало да има изненада за разкритията, тъй като нещата бяха известни още с приемането на закона през 2006 г., подчерта шефът на Комисията по досиетата Евтим Костадинов пред БНР днес".

Пак в "Стандарт" говори вече бившият министър Божидар Димитров Не струвам 45 посланици. Той не се сърди и продължава да вярва, че ГЕРБ ще оправи България: "Искам да ви кажа, че наистина ГЕРБ е последният шанс. Разбира се! Факт е, че преди година и половина българският политически елит се провали, тотално се провали в мениджирането на страната. И от ляво, и от дясно. Трябваше един нов елит да се появи, да поеме ръководството на страната и да се опита да я изведе от кризата. И това стана чрез ГЕРБ. Аз съм оптимист. Плевнелиев ще оправи магистралите. Това е гръбнакът на страната. Нека Трайчо Трайков да оправи икономиката, Симеон Дянков - финансите. Иначе кой? Ако ГЕРБ не успее, по-добре да се гръмнем".

Любопитни са позициите на вестниците по ДС. Личат си по коментарите и интервютата.

"Новинар" е твърдо "за" чистка. От коментара Дипломати за (зло)употреба научаваме: "Важното е, че управляващите имат волята да се прочистим най-накрая и ние от това смъртоносно образувание, което години наред ни дърпаше назад, докато другите серазвиваха. Дипломатите са само част от това, което ни заобикаля и с което сме свикнали да живеем. Но светът не е свикнал и ние няма да можем да го научим на това. Време е ние да се приспособим към правилата, които важат за всички. И никакво ченге от ДС да не опитва даже да ни дава тон как да живеем. Макар и твърди късно, можем да започнем на чисто да вървим по пътя, по който вървят нормалните държави. България ще остане в историята с този позор, но все пак имаме шанс да се освободим от зловещите доносници. Нека този път скандалът не затихне, докато не ги махнем". И интервюто е в тази посока Стефан Тафров: България не може да се бори за Шенген с посланици-ченгета/Мястото на хората от ДС е на позорния стълб, а не в медиите.

Не, ДС не е ЦРУ!, коментира "24 часа". Доста сложен текст от типа "напред-назад" с интересни констатации: "Както не може да се каже, че всички са доносници, така и не е редно всички да се скриват под рефрена “те са работили за държавата”. Не, някои определено не са работили за нея, а за себе си. Работили са да получат апартамент, да поканят роднините си зад граница, да удължат мандата си, да прецакат някой от другарите, който им е бил конкурент за по-хубавия пост. Това определено не може да се нарече разузнаване. Както политическата милиция не може да се сравнява с ЦРУ, италианската СИСМИ или с която и да било друга разузнавателна служба на нормална държава. За съжаление школата “Баба Тонка” няма как да е на нивото на центъра в Гармишпартенкирхен точно защото е губила времето на своите курсанти с идиотски дисциплини като “Марксистко-ленинска подготовка” и “Буржоазно-ревизионистични теории”. [] КДС на НРБ може да се сравнява донякъде със СС и нацисткото Гестапо или съветското КГБ, но не със ЦРУ и СИСМИ. Тук не става въпрос за симпатии. Просто има грандиозна разлика в системите. Може да си с афганско или иракско потекло и да работиш за американската разузнавателна агенция. Но без да притежаваш цялостен духовно-политически мироглед на арийски войн, е нямало как да си помислиш дори да станеш щурмфюрер в СС. Или пък лейтенант в съветския Комитет государственной безопасности, ако не си убеден марксист-ленинец. Затова е естествено да има негативни обществени нагласи към хора с картончета от Държавна сигурност. Аргументът, че те са професионалисти и са работили за държавата такава, каквато тя е била тогава, има и контрааргумент. А колко професионалисти от царската дипломация или такива, работили за тайната полиция на Н.В. Борис Трети, останаха на постовете си след септември 1944 г.? Сега поне никой не иска да ги трепе или да ги заточава в лагери. Напротив, хората от стария режим са навсякъде в управлението. А не е ли нормално след 20 г. по върховете на дипломацията да има повече хора, които не са били част от апарата на политическата машина на комунизма? Без в това да има нищо обидно, скандално и лустрационно".

Шумът за дипломатите е “стани да седна”, казва пък Димитър Луджев в интервю за "Труд". В сайта го няма цялото интервю, но ето обяснението на бившия вицепремиер (от правителството на Димитър Попов в началото на 90-те години) защо се раздухва скандалът: "Когато управляващите не могат да произвеждат нищо смислено, когато не правят реформи и реални промени в държавната система, в икономиката, във външната политика, тогава те прибягват до скандала. Това е форма, в която предизвикват някаква активност, сама по себе си абсолютно безмислена. Особено в днешната ситуация".

Много досадно, но във вестниците няма почти нищо друго, заслужаващо внимание.

Ако това е друго, ето: Скандалите около министри сриват доверието в ГЕРБ/Вицепремиерът Цветан Цветанов бележи спад с 12 на сто, но ще е кандидат за президент, иронично пише "Сега". Добавя и Двама от кабинета упрекнаха министър Найденов в популизъм.

"Дневник" вади още един акцент от социологическо проучване Общественото мнение за управлението: Недоволни сме, но няма по-добро. И коментира Коледни послания от данъкоплатците.

“Такса мощност” е на път и за водата, предупреждава "Труд".

За празниците обаче ни настройват новините Бойко при Дилма на Нова година и Бойко и хубави жени за Коледа ("Труд").

Като казахме празници, ето коментар от Тома Марков ("Новинар")Празнично, твърде празнично: "Усмихвайте се. Какво да се прави – нещата са такива, каквито са. И хубавите, и лошите са по наша вина. Хубаво е повечето неща да са хубави. Не изглежда да е така, но какво да се прави – светът не е прекрасен и спасение не дебне от никъде. Знаете ли какво можете да направите? Вършете красиви глупости. Купете си книга, накарайте някой да ви подари книга... Не сънувайте! Положението е такова, че може на сън да ви се яви генерал, който току що е метнал цивилния костюм и е облякъл униформата и ви е закарал на новопостроения национален стадион и нататък е ясно..."

Е, искахме да е празнично, а излезе както винаги. Така и така стана кахърно, ето в добавка Тъга по време на холера ("Дневник").

"МениджърНюз" ви желае приятно четене.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ