Най-интересното във вестниците на 20 юли, вторник
Много е яко слънцето тези дни. А лъскавите жълти павета изглежда усилват слънчевите протуберанси и водят до мисловни такива.
Да сменим името на Мусала - турско е, настоява лидерът на "Атака" Волен Сидеров в интервю за "24 часа". "Предлагаме например връх Мусала да се прекръсти с българско име. Първанов може с указ да го направи. - Как да се казва? - За това ще се проведе дискусия. Има историци и компетентни хора, които да кажат. От турското иго са останали и други имена на селища, реки, местности. И те трябва да се сменят". После бившият журналист напада медиите, че не се възхитили на гербера Лъчезар Иванов, който се опита да спре журналистически разследване за свой приятел митничар, но беше принуден от премиера да си подаде оставката като зам.-председател на Народното събрание. Искате аплодисменти за това, че някой е свършил нещо, както е редно?, пита репортерката. А Сидеров отвръща: Не аплодисменти. Коментар. Посочете ми един, който да е оценил коректната постъпка на Лъчезар Иванов. Да види как тя се отразява на общественото мнение. Има само сарказъм. Това обезсмисля действието му. Утре някой, като сгафи или го нарочат, доста ще се замисли дали да подаде оставка.
Проникновенията на партийния председател не спират дотук. Освен възродителен процес той иска и национализация. България да си върне банките, настоява Сидеров в интервю за "Стандарт". Също и електроразпределителните дружества. Провел е няколко разговора с вицепремиера Симеон Дянков и "той каза, че по принцип идеите са верни и му допадат".
Не само в София жегата ражда странни идеи. Името на Борисов за вечни времена във Вечния град, съобщава "Труд". "Името на премиера Бойко Борисов остава за вечни времена изписано на благодарствена плоча от признателния български народ в църквата “Свети свети Виконтий и Анастасий” във вечния град Рим. Плочата бе открита вчера от самия Борисов".
Кметът на Пловдив обяви гладна стачка срещу Вежди, информира "Новинар". Диетата му е заради намерението на културния министър да слее операта и филхармонията в града. "Музикален символ на протеста е симфония на Шостакович, писана по време на военната блокада на Ленинград. „Не спирайте да репетирате 7-а симфония на Шостакович - най-вероятно ще я изпълним пред сградата на Министерския съвет", заръчал бойният кмет и обяснил, че Пловдив "е не само в икономическа, но и в културна блокада".
Да бъдем честни, слънцето е размекнало и журналистите. Брюксел аплодира Бойко и Цветанов/Докладът най-позитивен от години насам, изпреварихме Румъния, ЕК чака повече от съда. Новият доклад на Европейската комисия: Съдебната реформа - силна на хартия, слаба на практика/Корупцията, конфликтът на интереси и обществените поръчки са основни мишени. Първото заглавие е на "Стандарт", второто - на "Дневник". Ще си помисли човек, че не се отнасят до един и същ документ. Но сигурно и двете са верни по принципа на наполовина пълната чаша, която е и наполовина празна.
Има обаче почти консенсус за царя, който се кани да съди България в Страсбург заради мораториума да се разпорежда с реституираните си имоти, който безсрочно му наложи Народното събрание. Само в "Труд" адвокат Михаил Екимджиев обяснява Царят ще спечели заради мораториума, понеже "този мораториум е неясен именно от гледна точка на неговите последици. Защото няма фиксиран срок. Просто е казано: ние засега слагаме ръка върху имотите, които сме ви признали, и вие ще чакате и плащате поддръжката, докато решим какво да правим. Това е и усещането за произвол и за дисбаланс в намесата на признато вече право на собственост".
Обаче напечени от слънцето на популизма другите вестници критикуват Симеон Сакскобургготски с различни степени на сарказъм. "Стандарт" е сравнително умерен със заглавие Царят не иска да е гол. В "Сега" карикатурата е гадничка в поносими граници. Царят да е благодарен на демокрацията, а не да я съди, препоръчва в "24 часа" бившият царист и бивш конституционен съдия Георги Марков. Най-гневен се оказва в "Новинар" писателят Тома Марков Български Бурбон като български бърбън: "Нека да ни е честито! Имаме невероятен късмет с династиите. Не е сигурно как сме се чувствали с немските принцове, които са пребивавали у нас. Но е сигурно, че те са се чувствали и продължават да се чувстват супер. Заради пословичната глупост на българина последният едър немски сеньор успя да осъществи сделката на века. Избрахме си го за премиер-министър и той успя да спечели от нас почти двеста милиона евро. Двеста, почти двеста милиона, пичове. За четири години – двеста милиона, ебаси якото!"
Всъщност най-напеченото е ето това нещо в "Дневник" Година първа - "по глава първа от любимия роман на българите "Под игото" - в чест на 1 година от управлението на ГЕРБ и в навечерието на поредния доклад на ЕК".
"МениджърНюз" ви желае приятно четене.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.