Най-интересното във вестниците на 22 декември, сряда

Най-интересното във вестниците на 22 декември, сряда

Краят на година - време за равносметка. Обществена и лична. Резултатът е песимистичен.

Парламентът и правителството направиха промени в социалното осигуряване за 2010-а, принудиха самоосигуряващите се да плащат по-високи вноски, а накрая какво излезе - 53% осигурени върху по-малко от 420 лева, съобщава "24 часа". Ситуацията се е влошила спрямо 2009 г., когато това е бил таванът за 45% от наетите.

Реформата доведе до 20% ръст на желаещите да се пенсионират, пише "Сега".

Деклариращите реални заплати субсидират всеки пети пенсионер, изчислява "Дневник". "Желанието на управляващите осигурителната система да се изчисти от социални функции и да се възстанови принципът на равнопоставеност сред гражданите, което е и сред целите на пенсионната реформа, засега е само в сферата на пожеланията. През тази година около 370 хил. души са получавали гарантираната от държавата минимална пенсия от 136 лв., въпреки че реално е трябвало да взимат по-малко заради ниските доходи, върху които са се осигурявали. За да плати пенсиите им, НОИ преразпределя по 145 млн. лв. на година от вноските на всички останали осигурени и от данъци, с които се финансира дефицитът в осигурителната система", пише вестникът.

Нищо от това не е оправено с най-новите решения на депутатите, но те си държат на тях и Първанов пусна пенсиите с едно наум/В Кодекса за социално осигуряване имало противоречия с конституцията ("Стандарт").

Няма сполука в големите реформи, но няма и в по-малките. Например Забрана има, но пушачите си пафкат на воля ("Труд").

За резултата от усилията да влезем в свободното европейско пространство какво да говорим - Франция и Германия блокират България за Шенген ("Дневник").

Печална е равносметката и за промени, за които правителството говори повече от година - Вътрешен бунт в ГЕРБ отложи два съдебни закона/Специализираният съд едва ли ще заработи на 1 май ("Сега"). Пак от същия вестник научаваме за причудлив резултат от така дълго тъкмения Избирателен кодекс В общинските съвети ще се влиза по-трудно, отколкото в НС.

Но да не се вторачваме във всичко това, въпреки че засяга живота ти. Значително по-весело е да четем за поредните политически сблъсъци. Например за лустрацията. Не, не било вярно вчерашното съобщение, днес Доган не желае да се лустрира ("Труд"). Обратното - ДПС вече плаши с разкрития заради лустрацията/Няма да допуснем помазаниците на комунистическия режим от позиция на водещи фигури в политическия живот да се изживяват като морални съдници, заяви зам.-председателят на движението Лютви Местан ("Сега").

Онзи скандал с горнооряховските лекари също продължава, защото според медицинската експертиза те напразно са арестувани - бебето е мъртвородено. Депутати зоват Цветанов за обяснение в парламента/Само ГЕРБ и "Атака" несъгласни МВР шефът да коментира експертизата за бебето от фризера, съобщава "Стандарт". Цветанов упорито не признава грешка в скандала с лекарите, информира "Сега" и коментира Доктор Цветанов е на път да изроди това правителство/Кой даде акъл на един вифаджия да се прави на лекар и да чете присъди от трибуната на парламента?

Ако сте уморени от скандали, не мислете, че до края на годината ще си починете, защото депутатите излизат във ваканция. Не, столичните общински съветници май ще спретнат още един. Решават за Паметника на Съветската армия - да се премести или напротив ("24 часа").

Личните равносметки? Ето една - Стефан Данаилов казва в интервю за "24 часа" АБВ не ме грабна, очаквах млади, а не „възрожденци”.

И още една Светослав Овчаров, кинорежисьор: Самотата на съвременния българин в пустошта на материалното ме плаши.

Той разказва една лична история: "Преди няколко дни пребиха сина ми. Намерих го в "Пирогов", изглеждаше неправдоподобно облян в кръв. Ако това беше сцена от филм, щях да кажа, че са прекалили с червената боя. Лекарят в спешния кабинет, човек с уморени очи, ми каза кротко: "Синът ви не е здравно осигурен!"Показах му електронната карта със здравната осигуровка на сина ми, който е студент във Виена. На картата пише с получер шрифт: "Важи във всички страни на Европейския съюз!" Лекарят дори не я погледна. "В Европейския съюз може и да важи, но тука е България. Ако заплатите, ще обработим раните." Разбира се, че платих. А ако синът ми беше сам и нямаше 104 лева и 36 стотинки? Щяха ли да го оставят "необработен"?

И една "обществена": "Как да очакваме, че от толкова много нелюбов ще се роди красота? Учиш нещо, което не обичаш и не разбираш. Работиш работа, която мразиш. Ненавиждаш страната, в която живееш... Самотата на съвременния българин в пустошта на материалното ме плаши. Но всъщност – нищо ново. Преди 110 години Алеко Константинов възкликва: "Хей, българино, не хлебом едином жить будет человек!" Тоя му вик виси повече от век в пространството. Може би все някога ще го чуем? Нали сме в навечерието на Коледа – остава да се надяваме".

"МениджърНюз" ви желае приятно четене.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ