Най-интересното във вестниците на 22 март, понеделник

Най-интересното във вестниците на 22 март, понеделник

Няма две мнения - темата днес са най-новите мерки на правителство за пълнене на бюджета. И по-точно данък "лукс". По-правилно е да го наричаме данък "популизъм", както се разбира от днешната преса.

Няма да има ефект от данък "лукс", защото хората ще започнат да си регистрират мощните коли, самолетите и яхтите в съседни страни, обяснява лидерът на СДС Мартин Димитров в "Дневник". Същото казва икономистът Димитър Чобанов и добавя, че вместо да се наказват богатите, трябва вниманието да се насочи към незаконно забогателите. Финансистът Красимир Ангарски в "Труд" смята, че по-голям ефект за бюджета би имала данъчна амнистия и еднократно облагане на доходи, които досега не са били декларирани. Продайте БНТ, НДК и стадионите, съветва Ангарски. 

Колко интересно - "Класа" препечатва статия от "Ню Йорк таймс" и така се разбира, че този данък "лукс" родното правителство малко го е попреписало. Само е променило мащабите. В САЩ може да има Допълнителен данък за големите потребители, т.е. онези, които печелят над $1 млн. и харчат над $500 хил. годишно.

Макар че финансовият министър обеща да не отменят плоския данък, гневът срещу социалния министър, който в събота се обяви за връщане на прогресивната скала, не е отминал.  Ритнете ли плоския данък, забравете за инвестиции!, предупреждава Емил Хърсев в "24 часа". Много са ядосаните във форума на "Сега": Тотю Младенов очевидно предлага малоумни идеи.

Всъщност истината е, че вестниците не могат да настигнат правителството. Те излизат само веднъж на ден, а то по няколко пъти в денонощието си сменя антикризисните мерки. Ето, и в "Новинар" Владимир Каролев казва, че харесва идеята бюджетните служители сами да си плащат своята част от осигуровките, а пък кабинетът междувременно задраска това свое решение. 

От пролетта ли е, от кризата ли, но в пресата са се явили и  народопсихологически есета. В "Монитор" писанието се нарича Истински ценното и относителността и започва така: "За великия Айнщайн и личности, надскочили битийното като него, да говорят за любов към човечеството и обикновените, житейски неща простичко, но въздействащо, е твърде присъщо. За нас, окованите от хиляди предразсъдъци - от етнически и религиозни, до тривиален махленски еснафлък, някой да говори за великото простичко, често пъти ни кара да го заподозрем в неискреност. Защото твърде много в последните години бяхме заблуждавани. Но и защото генетично ние, българите, трудно хващаме вяра не само на хората, които избираме да ни управляват, но и на самите себе си." В "Новинар" заглавието е Шибани българи, а поетът Тома Марков започва така: "Наистина ми е неприятно да го отбележа, но всеки, който смята себе си за обикновен, наистина е обикновен. Идиот. Тъпак. Кретен. И мързеливец. Обикновеният българин не иска да чете, а да пише. Обикновеният българин не иска да сади, а да бере. Обикновеният българин иска да е богат, но не като работи, а като спечели шестица от тотото. Обикновеният българин е обикновен българин. Той е без лице с малки чувства и големи мечти..." И така до края.

Преди края, по традиция, ние пък да не забравим нещо ведро от герберовите дами. В "Труд" съпредседателката на парламентарната група на ГЕРБ Иска Фидосова малко открехва завесата защо са тъй изменчиви "антикризисните" мерки на партията. Татко ме критикува за данъка върху пенсиите, признава Фидосова. Всъщност къде е тук веселата част? Ами тя не си личи от заглавието, но високопоставената функционерка е разпитана главно за мотивите, с които ГЕРБ и присъдружните й партии искат импийчмънт на президента. С така споделените мотиви Конституционният съд ще отстрани от длъжност държавния глава, колкото и данък "лукс" ще напълни бюджета, но няма съмнение, че с тия две дъвки предстои весела седмица.

"МениджърНюз" ви желае приятно четене!

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ