Най-интересното във вестниците на 25 ноември, четвъртък

Най-интересното във вестниците на 25 ноември, четвъртък

Политическите скандали вече втръснаха и на вестникарите. Освен това те вече масово не вярват в крилатите идеи на управляващите. Това се чете в днешната преса, където най-важните новини по правило са вързани със скептични коментари. 

Не е ли скандал, че бивш вътрешен министър и сегашен депутат е наказан от американците да няма виза, някакво разследване май се води за него, той ще се отказва от имунитета си? А дописките са някак вяли и служебни. Не е нахъсан даже "Дневник", а по-скоро полудосаден полувъзмутен отбелязва От София до Вашингтон: Няма яснота разследван ли е Румен Петков и ако да - от кого.

"Труд" обаче се е развихрил по адрес на сегашния вътрешен министър. Цветанов ще си има БОРКОР за 16,5 млн. лв., информира вестникът. А зам.-главният редактор Георги Шарабов вдъхновено коментира Що е то БОРКОР: "Правителството ще бори корупцията с БОРКОР - нов мозъчен тръст от 155 суперспециалисти. Отделът за борба с дребната корупция ще се нарича БОРДРЕБКОР, а отделът за борба с голямата, баш корупция - БОРБАШКОР. Корупцията по селата ще се нищи от БОРСЕЛКОР, а в градовете - от БОРСИТИКОР.[] Гражданите не трябва да бъркат БОРКОР с мандрата “Бор-Чвор”, макар че за хората в новата спецслужба това си е жива мандра - за три години те ще похарчат 16,5 млн. лв. от парите на данъкоплатците. А колко ще вкарат в хазната - правителството не казва. Но ако се чудите кой ще ръководи мозъчния тръст, то е ясно - някой КОКОРБАШИ."

Кой завод кой взе - тотална ревизия, оповестява "24 часа". "Hаистина ли са изпълнени отчетените от купувачи на държавни фирми инвестиции. Такава ревизия започва от следващата година Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол", пеше вестникът. И съвсем резонно пита: Ревизии, ама дали не са закъснели?

Дупка в закона позволява да се крият данъци за сгради без акт 16, съобщава "Дневник" и коментира Данъчните като алхимици: "Опитите на държавата да бръкне с лявата ръка в десния си джоб, за да извади от там скритото в задния, освен забавни стават и рисковани. Над 2000 имота, заснети по време на хеликоптерния оглед на София, не съществуват по документи и не са отразени в кадастъра, съобщи главният архитект. В Столичната община подозират, че собствениците на тези имоти не са плащали данъци и сега смятат да съберат дължимите суми със задна дата. Желанието обаче е едно, а възможностите - съвсем друго. Защото някой ще трябва да докаже, че набелязаните от въздуха имоти се обитават, а после това да се уточни от кого и от кога? След което идва най-интересното - да бъде извършен алхимичен сеанс, чрез който да се съберат данъци за нещо, което по документи не съществува".

И министър Трайков обяви края на кризата, тържествува "Сега". Обаче: "Трайков похвали износа като локомотив на развитието, но отбеляза, че вътрешното потребление все още се свива. "България остава с най-ниска производителност на труда в ЕС", изтъкна постоянният представител на Световната банка за страната ни Маркус Репник."

Ако оставате с впечатление, че днешната преса е много сериозна, не сте съвсем прави. Има и крилати заглавия: Гербери търсят член по мярка на Манолова/Обиди, скандали и заплахи засипаха депутатите, пише "Стандарт". Тези оригиналности са сътворени по време на приемането на закона за Сметната палата.

Всъщност любопитното в "Стандарт" е, че на коментарните страници съжителстват две образователни теми. $4 милиона годишно даваме за стипендии/Доброто образование не е привилегия на богатите, казва ректорът на Американския университет в България Д-р Дейвид Хюуайлър. Мартин Карбовски пък пише за Махалата на счупените черепи/Баламосват ни, че Студентски град ще стане Оксфорд, а там е по-страшно от Бронкс. Той припомня какво обещаваха управляващите София и държавата преди 2 години при убийството на студента Стоян Балтов. И заключава в характерния си стил: "Никой не направи нищо. Студентски град живее и до днес в две епохи - наследил е руините на социализма и е взел целокупно пороците на капитализма. Както всички нас. Резултатът е Махалата на счупените черепи. Наздраве, идиоти".

Както се казва в пролетарската поезия: два свята, единият е излишен.

Най-прекрасното заглавие, разбира се, оставихме за последно Борисов: България има много противници, които ни завиждат ("Новинар"). "Страната ни има много противници, които ни завиждат за постигнатите успехи. Такова мнение изрази пред БНТ премиерът Бойко Борисов. По думите му страни като Гърция, Румъния, Португалия и Ирландия не могат да се похвалят с такава стабилност, каквато сме имали ние. „В условията на икономическа криза, колкото по-силна, стабилна и с най-ниски данъци в Европа става една държава, толкова по-рязко се откроява”, аргументира се министър-председателят. Това била и причината тези държави да ни завиждат, тъй като не се справяли толкова добре и затова се опитвали да пречат на развитието ни. На „противниците” ни не било приятно колко добре България се е справила с пенсионната реформа." Въх!

"МениджърНюз" ви желае приятно четене.

Още заглавия:

Акция “Такси”: Помпата е начин на живот за жълтите коли, "24 часа"

МВР притиска съда? Престъпността притиска държавата!, интервю с новия председател на Върховния административен съд Георги Колев, "24 часа"

Работим само с 12 линейки, а трябва да са 89, интервю с д-р Георги Гелев, директор на столичната "Бърза помощ", "Труд" 

Справедливост за някои, Джоузеф Стиглиц, "Дневник"

Икономиката иска да си поръчва кадрите, "Сега"

Никой не знае какъв ще е истинският бюджет за 2011 г./Въпреки ранното внасяне на държавните сметки в парламента и уж по-прозрачната процедура депутатите не са наясно какво точно гласуват, Калоян Стайков, Център за икономическо развитие

Къде се обърка всичко, Микеле – в махалата или в Кеймбридж, Калин Руменов, "Новинар"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ