Най-интересното във вестниците на 27 януари, четвъртък
Днес преобладават новините за пари. За глупаво похарчени пари. За откраднати пари. За пропуснати пари. За недостигащи пари...
Играта с дълга ни струвала 1 млрд. лв., съобщава "Труд". "Шокиращите 1 милиард лева е загубила България от спорната сделка с външния дълг при кабинета “Сакскобургготски”. Това се казва в доклад на вицепремиера Симеон Дянков, внесен в парламента. През 2002-2003 г. част от държавния борч бе обърнат от долари в евро, а падежът бе удължен до 2013-2015 г. Колосалната загуба идва от последвалата обезценка на долара и от ниските лихви в периода след сделката, твърдят експертите от “Индъстри уоч”, изготвили анализа."
Съветите на Доган стрували 50 000 лв., а не 1 млн. евро, изчислява "24 часа".
От СРС-тата изскочиха и лобистки поправки в полза на големи фирми/С промени в закона от 1 януари 2011 г. са амнистирани нарушителите в търговията с цигари и алкохол, пише "Сега". ГЕРБ бламира кабинета за аптеките/На второ четене депутатите оставиха ограничението една фирма да притежава до четири, добавя "Дневник". Редакционният коментар по темата е Обикновен лобизъм с европейско оправдание.
Томов виновен за "Кремиковци", но не за ЦСКА, информира "Труд". Става дума за ощетяване на металургичния комбинат чрез присвояване на активи за 6,3 млн. лева. Темида се разсъни/Присъдите на Мургина и Томов - ново начало или кьорфишек за Брюксел, коментира "Стандарт".
Съдебната власт фалира през септември/Темида ще кърпи бюджета с увеличение на таксите, пише "Сега". Съдебната власт няма пари за новия съд срещу мафията, казва "Дневник".
Най-тъжно звучат заглавията за парите на народа през воплите на профсъюзите: Издръжката на живот расте, а доходите намаляват/Съкращенията продължават дори в секторите, които излизат от кризата ("Сега"), Синдикатите искат 290 лв. минимална заплата ("Стандарт").
Ако не можете да преживеете без поредния подслушвачески скандал, ето: "Тановгейт" - нови записи, още противоречия, Противоречия и за "Леденика", Защо не могат да бъдат уволнявани някои служители в митниците?, Редакционен: Смях в блатото ("Дневник").
Пак там е резултатът от цялата дандания - Боряна Димитрова, управляващ партньор в "Алфа Рисърч": Скандалът със СРС-та разклати основата на управлението - доверието. "Ако погледнем на случващото се не през призмата на скандала, а на модела на управление, не може да не направи впечатление една елементарна мисловна и властова схема, която се налага. Управлението, концентрирано във фигурата на премиера, се представя като непрекъснат поток от загрижени за хората (едно)лични решения – спират парното в Шумен, премиерът се обажда ....и го пускат, Перник е застрашен да остане без университет, праща делегация при премиера и... всичко се нарежда, Мишо Бирата има проблеми с митниците, звъни на президента и премиера, Явор Дачков ще публикува разобличаващи материали, и той звъни на премиера… Ами след като управлението се мисли като сбор от лични отношения и разпореждания, то тогава съвсем естествено е и контролът му да е такъв – не на решенията, не на законовите регламенти (както между впрочем това става в Европа), а потенциално на всеки гражданин, било то и министър, за който съществува дори само подозрение, че може да кривне от правия път", казва социологът.
И в "Сега" има коментар Митниците vs "Леденика" - една доброволно загубена битка/След като разкрива куп нарушения в пивоварната, ръководената от Ваньо Танов агенция прави няколко нелогични хода, които помагат на фирма "Булбрю" да запази лиценза си.
Въпросът за досиетата вълнува два вестника. И едно досие не съм прочел, казва в интервю за "24 часа" бившият вътрешен министър и председател на парламента Йордан Соколов. Държавна сигурност - враг или приятел на ГЕРБ?/Въпросът има ли и колко бивши сътрудници на ДС продължават да бъдат скрити става все по-актуален, коментира "Сега".
Интересни неща разказва министърът на труда в "Стандарт" Наливаме 400 милиона срещу безработицата/Фалитите на фирми няма да напълнят бюрата по труда. Пращам на прокурор за забавени заплати, категоричен е Тотю Младенов. Защо фалитите няма да напълнят бюрата по труда? "Аз също смятам, че определен процент на движение на работна ръка между отделни фирми е здравословен. Във всяка пазарна икономика, когато фалира една компания, на нейно място идва друга, защото се отваря пазарна ниша. Така освободените работници може да преминат на по-добри позиции в по-високо производителни фирми. Ще има нови предприятия в България, ще се разкрият нови работни места. Налице е голям инвестиционен интерес от края на миналата година. Той расте с увеличаване на усвояването на средствата по еврофондовете. Така че не виждам нищо притеснително в някои фирмени фалити."
"МениджърНюз" ви желае приятно четене.
Още заглавия:
Въпроси след поредната енергийна стратегия, Юлиян Попов, "Дневник"
Държавата трябва да подкрепи борсата, интервю с Любомир Бояджиев, шеф на Българската асоциация на лицензираните инвестиционни посредници, "Труд"
Божидар Димитров: Смешно е да изискваме кандидат-българинът да е здрав/Трябва да бъда освободен и тогава ще възникне проблемът за избор на мой заместник, твърди историкът
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.