Най-интересното във вестниците на 7 февруари, понеделник

Най-интересното във вестниците на 7 февруари, понеделник

Най-интересното във вестниците на 7 февруари, понеделник

Боже, какво щяха да правят вестниците, ако го нямаше Яне Янев. Май щяха да излязат с бели страници. Янев е единственият, който малко ги е повъзбудил в неделната скука.

Янев се върна на бял кон/Курс срещу Бойко и предсрочни избори, цел № 1 на новия стар лидер на РЗС, обявява "Стандарт". Яне иди ми, Яне дойди ми, подигравателно коментира "24 часа". Яне Янев - новият Тодор Живков, порицава "Новинар".

За политически новини се погрижиха още президентът и социалистите. След 10 години Първанов стъпи на “Позитано” 20, информира "24 часа". Според "Труд" призивът е Първанов: БСП да отвори архива. Според "Стандарт" работата е по-дебела Червена завера на Първанов със Станишев/Президентът помпа БСП за широко коалиционно управление.

Няколко софийски новини се срещат из пресата: Махат соцтабелите от улиците на София ("Новинар"), И ДСБ видя провал със завода за боклука на София ("Сега").

Здравни вести: Заковават цените на пирони и стави ("Труд"), Броят на приетите в болница намалява за пръв път/Най-сериозен ефект за спада на хоспитализациите имат лимитите на здравните заведения, Злоупотребите с болнични продължават ("Сега").

Малко потребителска информация: Свинското падна до цената на 2-3 хляба ("24 часа"), Строители продават по 1 жилище на месец ("Стандарт"), Банкери бранят таксата "предсрочно погасяване"/Трезорите предупреждават за ответен удар с вдигане на други проценти ("Сега").

И в анализите акцентът е върху политиката. Царят президент? Силен ход, казва в интервю за "Труд" проф. Огнян Герджиков. Да, бе, да. 

Всички трябва да се обединят срещу политическата патология/ГЕРБ и 20 години да стоят на власт, резултатът ще бъде все този, твърди лидерът на граждански проект "Движение 21" Татяна Дончева в "Сега". Малко по-скромно го дава в "Новинар" Стефан Софиянски: Да обединим десните в Демократичен алианс за изборите.

Любопитни обещания лее в "Стандарт" просветният министър Връщаме мозъци с високи заплати/Намаляваме наполовина уроците на децата. Ще развържем ръцете на университетите да печелят, казва Сергей Игнатов. Ето как той коментира лошите резултати на българските ученици: "Проблемът ни с PISA е методологичен - нашата образователна система традиционно е ориентирана повече към натрупване на теоретични знания и тяхното възпроизвеждане. Куца ни функционалната грамотност - тоест практическото приложение на знанията. И тъй като нашите деца не са обучавани по тази система, те биват стресирани от въпросите. Независимо че имат знания, не са реактивни при даването на отговори. Но аз съм убеден в друго - те много по-бързо ще станат реактивни и ще завоюват по-предни позиции, защото в тях вече има натрупан огромен потенциал от знания. Ще ви дам следния пример - във високия скок навремето се скачаше в един коремно-претъркалящ стил, който беше изместен от фосбъри. Представете си един лекоатлет, който е скачал в коремно-претъркалящ стил, а сега му кажеш "Скачай фосбъри". Той има нужда да се адаптира и отначало няма да има тези резултати, които е имал преди. Така и учениците имат нужда от период на преориентация. Новият образователен закон ще реши този въпрос. В момента правим съществени промени в държавните образователни изисквания. Така подготвяме разтоварването на децата от нови теоретични знания. Намаляваме съотношението на новия материал към упражненията. Сега то е 80 към 20, а трябва да го доведем до 60 към 40. Тоест усреднено с 50% намаляваме натоварването на децата, но в същото време те стават по-активен участник в процеса на добиване на знания".

Разбрахте ли сега? Българските ученици са принудени да трупат и да възпроизвеждат знания, но не могат да ги прилагат. Страхотно перспективно!

"МениджърНюз" ви желае приятно четене.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ