Най-успешният екологичен модел на планетата

Най-успешният екологичен модел на планетата

Икономическият модел, с който планетата работи в момента, е съставен от три цвята. Глобалната икономика е сиво-кафяво-червена. Моделът е порочен - живеем на една планета, а разходваме ресурсите на поне една и половина. 

Този модел обаче може да се подобри и естествената среда на планетата да се спаси. Как? като се оцвети в най-екологичните цветове - синьо и зелено. 

Какво означава синьо-зелена икономика обясни в атрактивна презентация по време на организирания от списание "Мениджър" и GLOBUL екологичен форум Апостол Дянков, експерт по устойчиво развитие в Denkstatt Bulgaria и блогър. 

"Произвеждаме продукти. Голяма част от тях са нещо, от което не се нуждаем. Но, за да ги произведем, създаваме доста вредни за планетата емисии, замърсяване. Това, което оставаме след себе си освен тези емисии е един голям дълг. Той е не само финансовият дълг, в който са затънали европейските икономики. Той също така е дългът към планетата и се изчислява от колегите от WWF по следния начин: В момента живеем на ниво 1,5 планети. Завещаваме на децата си огромен екологичен и екосистемен дълг - въглеродния дълг. Емисиите, които изхвърляме в атмосферата, ще ни доведат до 2-4 градуса повишение на температурите средно в глобален план.

Първото възможно решение да променим модела се нарича зелена икономика. Поставяме я на мястото на кафявия цвят, който обозначава емисиите и прекомерната употреба на ресурси. Имаме технологиите и решенията. В „Денкщат” работим за това, заедно с клиентите си.

Какво всъщност обаче е зелената икономика? Тя се концентрира твърде много върху количеството. И то в един негативен аспект. Тя означава, че ще съкратим емисиите и ще намалим отпадъците, ще редуцираме екологичния си отпечатък върху климата и екосистемите. Но това за много от лидерите в бизнес общността вече не е достатъчно. От известно време в България и по света се води дебат дали зелената икономика е достатъчна.

Вече има едно решение. Описано е в книга по темата на Гюнтер Поли. Той говори за синята икономика. Тя е нещо като зелената, но замества първия, сив квадрат от трицветната конфигурация на цялата икономика по света. Тя е за качеството на това, което произвеждаме, концентрира се върху това, което се прави, докато зелената се фокусира върху това как да не произвеждаме толкова колкото ще унищожи екосистемата и природата. Това е един дебат, който върви в момента в Европейската комисия и програмирането на фондовете за следващия период. Т.нар. ресурсно ефективна нисковъглеродна икономика се основава както на зелената, така и на синята икономика.

А дали зелената и синята икономика са достатъчни? Има ли нещо извън тях?

Ще ви разкажа за „най-успешния бизнес модел в историята на планетата”. Той е т.нар. синьо-зелена икономика. Ако заместим всичките три квадрата на синьо-зелено-кафявата икономика ще видим как работи. Той работи чрез т.нар. цианобактерии. Те са биологичен вид, съществувал някога на планетата. Първите живи организми, които са се зародили преди 3,5 млрд. години. Пикът в еволюцията им е настъпил преди 1,5 млрд. години. Тоест те са имали 1,5 млрд. години, когато планетата е била тяхна и само тяхна. Поради да дойдат сложните организми. Какво са направили с планетата?

Те са алтотропни. Това означава, че се нуждаят само и единствено от слънце. Създали кислородът, който е позволил останалата биосфера да се развитие. 30% от кислорода на планетата в момента. Това са най-успешните организми. Има ги във всички хабитати на земята. В стари, затворени рудници, хвостохранилища. Всичко, което ние създаваме тези организми могат да го разградят.

Синьо-зелената икономика за мен е това да създадеш това, което ти е нужно в достатъчно количество, не само за нас и бизнеса и икономиката ни, но и за това, което ще дойде след нас."

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ