Накъде се е запътила България?

Накъде се е запътила България?

"Скандалите, белязали предизборния период, буквално ме изплашиха, а отношението на българите към тях ме озадачи силно", споделя Регине Шуберт, ръководителка на софийското бюро на фондация "Фридрих Еберт".

Голяма част от българите вече не вярват, че имат някакъв избор. Дори по-лошо: те са убедени, че техният глас отива на вятъра, ако не гласуват за някоя от големите партии, казва ръководителката на софийското бюро на фондация „Еберт“, която е близка до германските социалдемократи.

Регине Шуберт посочва, че този път времето за предизборна подготовка е било твърде кратко, дори за утвърдените партии. „Сергей Станишев все пак успя да започне някакво обновление в БСП. Но това обновление така и не стана видно за обществото. Повечето избиратели продължават да свързват БСП със системата, срещу която бяха насочени протестите. Българските социалисти трябва да продължат курса на обновление. Само така БСП би могла да привлече и младите избиратели“, отбелязва Регине Шуберт.

  “Скандалът с подслушванията напълно засенчи последните дни на предизборната кампания. Останах с впечатлението, че българите приемат подобни скандали едва ли не като нещо нормално - под мотото ”Не очаквахме нищо друго”. Тези скандали водят обаче до сриване на доверието в партиите и държавните институции. Не напразно най-силната партия се оказа тази на негласувалите“, споделя германската политоложка.

Криза без начало и край

Според Регине Шуберт, най-голямото предизвикателство за българската демокрация е тоталното разделение в страната. „Протестите не успяха да редуцират голямото разминаване между обикновените хора и тези, в чиито ръце е съсредоточена властта. Преодоляването на това разделение е едно от най-големите предизвикателства пред българските политици, тъй като пропастта между политиката и гражданите става все по-дълбока. Мнозинството от българите нямат усещането, че някой ги представлява във властта. Точно това е искрата, която би могла да възпламени нови протести и да вкара страната в спиралата на криза без начало и край“, посочва шефката на софийското бюро на фондация „Еберт“.

Според нея големите български партии трябва в много по-голяма степен да се отворят към гражданите. „За съжаление се е наложило мнението, че тези партии водят клиентелистка политика и интересите на гражданите слабо ги интересуват. Затова смятам, че е крайно наложително партиите активно да потърсят начини да докажат на гражданите, че са истинските представители на техните интереси“. Като пример, че това е възможно, Регине Шуберт посочва опита на германските социалдемократи. „Социалдемократическата партия организира граждански конференции в цялата страна, на които хората имат възможност да споделят желанията и интересите си с цел те да бъдат включени в партийната програма. Интересното е, че повечето участници в тези форуми не са членове на партията. По време на конференциите гражданите имат възможност да поднесат исканията си, а техните очаквания намират по-късно място в програмата на партията за следващите избори. Това е един добър пример как дадена партия може да спечели доверието на гражданите“, твърди шефката на софийското бюро на фондация „Еберт“.

Голямата безизходица

Регине Шуберт посочва, че резултатите от изборите са потвърдили до голяма степен прогнозите от социологическите проучвания преди вота. Изключение прави единствено партията на Кунева, за която преди вота се твърдеше, че има добри шансове да преодолее 4-процентната бариера. „От самото начало се опасявах, че ще се стигне до патова ситуация. Опасявах се също така, че много хора няма да упражнят правото си на глас. За съжаление и двете ми опасения се сбъднаха”, казва Регине Шуберт.

Според нея коалиция между БСП, ДПС и Атака е невъзможна заради пропастта между последните две партии. “Възможна е единствено коалиция между БСП и ДПС, но все още не е сигурно дали те ще имат мнозинство. Дори и да се стигне до съставянето на такова правителство, не е ясно дали то ще може да функционира“, заключава Регине Шуберт, ръководителка на софийското бюро на фондация „Фридрих Еберт“.

Източник: "Дойче веле"

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ