Наставката "-ов" постепенно отпада от бащините имена у нас
Чуждестранната култура все повече завладява България. Последното доказателство за това са родителите, които избягват наставките "-ов" и "-ев", когато записват второто име на новородените си деца. Например Мария Пламен Димитрова, вместо Мария Пламенова. Тревожното е, че тази тенденция става все по-разпространена у нас, посочва "Обекти" като цитира изказване на доц. д-р Мария Китанова от Института по български език към БАН пред "Монитор"
"Хората искат да са различни и оригинални и започнаха да заменят традиционните български имена със западно звучене", коментира доц. Китанова. Преди време е имало само единични такива случаи, но сега това се превръща в тенденция, отбелязва специалистката.Според нея наставките "-ов" и "-ев" са част от идентичността на българския език и не е редно да отпадат.
"Държавата трябва да се намеси и да се изработи регулативен документ за бащините имена, така че те да си останат традиционно български", коментира още доц. Китанова.
Западната мода навлиза все по-масово и сред собствените имена. Все повече българи кръщават децата си на герои от сериали, актьори, футболисти и марки. За сметка на това заимстването на имена от литературата вече е отживелица. И ако някога имената от латиномериканските сериали като Есмералда и Росалинда са били хит, то сега са изместени от герои от турски сериали като Ферия, Ферхунде и др.
Използват се и други забавни имена. Рай, Лимона, Долина, Ягодина, Ябълка, Геройка и Търпелин, Крушо, Молчо и Русомир са само част от нетрадиционните имена, дадени в Община Пазарджик, споделя Желязка Дянкова, експерт в ГРАО-Пазарджик.
Други нестандартни имена, които местни жители са избрали за дъщерите си, са Трияда, Колина, Геройка, Мола, Милионка, Лодка, Медиана, Готиера, Хубавинка, Принцеса, Царина, Графиня, Роздиянка и Кокона, както и чуждите Бужемаа, Хира, Суя, Нурбанур, Рабийе.
Сред мъжките имена пък се отличават Сребър, Лиле, Баю, Хитко.
Не липсват и деца, които носят имена на футболисти и отбори като Бекъм, Челси, Манчестър и др. Експертите по български език обаче са единодушни, че повечето родителите, които се решават да кръстят децата си с такива нестандартни имена, са нискообразовани.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.