Нов проект: Затвор за работодатели, които не внасят осигуровки

Нов проект: Затвор за работодатели, които не внасят осигуровки

Нов проект: Затвор за работодатели, които не внасят осигуровки

Строги наказания с лишаване от свобода от 3 до 12 г. за работодатели, които не плащат осигуровки предвижда проект за нов Наказателен кодекс.

Той е озаглавен "Престъпления против осигурителната система" и криминализира невнасянето в срок на дължимите здравни и социални осигуровки в размер на не по-малко от 25 минимални работни заплати. От вчера размерът на минималното възнаграждение у нас е 290 лв.

Съдебното преследване на некоректни работодатели ще става в случаите, когато нарушенията се отнасят за: наемане на работна сила без договор; плащане на част от заплатата на ръка, като в същото време пред данъчните се обявява възнаграждение в по-малък размер от действително изплащаното на осигурено лице; неподаване на декларация; подаване на невярна декларация; съставяне или използване на документ с невярно съдържание, неистински или преправен документ.

За всички тези случаи на укриване на осигуровки предвиденото наказание е лишаване от свобода до 6 години. Когато става въпрос за престъпление в големи размери наказанието ще е от 1 до 8 години, а при особено големи размери – затвор от 3 до 12 години и конфискация на поне половината от имуществото. Освен това се предвижда и лишаване от право за заемане на определена длъжност или упражняване на дейност.

Внасяне на дължимите осигуровки до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд ще облекчава наказанието до 3 г. затвор години в основния състав, до 5 години – при големи размери, и от 1 до 6 години – при особено големи размери.

Отговорността за укриването на осигуровки ще се носи само от работодателя, предвижда още законопроектът. Лицето, което подлежи на задължително осигуряване, няма да носи отговорност, включително за подбудителство и помагачество.

В момента подобен род нарушения се наказват само с парични санкции.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ