Новите собственици на "Труд" и "24 часа" запазват изданията и екипите
„Медийна Група България”, вместо досегашната „ВАЦ медийна група България” е единствената промяна, която новите собственици на вестниците „Труд” и „24 часа” смятат да направят засега. Тя се налага логично след финализираната вчера сделка по продажбата на всички активи на „Вестдойче алгемайне цайтунг” в България, сред които вестниците „Труд”, „24 часа”, „168 часа” и разпространителската агенция „Стрела”. Купувач на активите и мажоритарен собственик, както вече знаете, е дъщерна фирма на базираното във Виета дружество с ограничена отговорност БГ „Приватинвест”. Негови учредители са Карл Хабсбург, Даниел Руц и Христо Грозев, а като местни партньори са привлечени Любомир Павлов и Огнян Донев.
Цената на сделката обаче остава тайна поради изискана от ВАЦ клауза за поверителност. Грозев призна, че заедно с останалите двама чужди инвеститори са преговаряли повече от година с ВАЦ, като на моменти са имали и безсънни нощи, както и сериозна конкуренция от поне още 4-5 кандидата.
„Двамата с г-н Хабсбург имаме обща медийна група в Холандия, която притежава едни от водещите радиа и списание. А партньорството ни започна от приятелството ни, тъй като сме завършили едно и също бизнес училище”, разкри той.
Качествата на изданията – като обективност и независимост съвпадат с нашите виждания, че журналистиката на първо място трябва да е обективна и по тази причина привлякоха интереса ни, коментираха Грозев и Хабсбург.
„Точно по тази причина няма да променяме и няма да се намесваме в редакционната политика на печатната група. Главната ни цел е да продължим лидерството на изданията и да гарантираме свободата на словото”, заяви на извънредно свикана днес прескоференция Христо Грозев. На нея бяха всички нови собственици, които подчертаха, че са поканили и главните редактори на водещите издания на пресгрупата, като доказателство за намеренията им да няма вмешателство в оперативната работа на медиите.
Христо Грозев цитира социологическо изследване, според което вестниците „Труд” и „24 часа” се ползват с най-голямо читателско доверие. „Би било самоубийство при такива резултати да променяме каквото и да било”, заяви той. После, в отговор на конкретен въпрос уточни, че ще бъдат запазени както ключовите фигури, така и екипите на отделните издания.
„Нашето единствено желание е да бъдат развивани и налагани още по-строги етични журналистически норми, които ще гарантират обективно, коректно и точно съдържание. Ако приемате това за редакционна намеса ...”, коментира още Грозев.
Все още не е ясно кой конкретно ще се занимава с оперативния мениджъмнт на прес групата, заяви Грозев в отговор на въпрос на „Мениджър”. „Досегашният управител на ВАЦ – България Аксел Шиндлер остава в следващите 6 месеца да ни помага при изясняването на бизнес структурата”, допълни той.
Новите собственици не планират засега пускане на нови заглавия, но имат намерение д развиват по-силно присъствие на сегашните в онлайн пространството.
Приоритет в управлението за тях ще бъде създаване на гъвкава и съвременна политика за продажба на реклама, която да гарантира здравословен климат на общия пазар, както и увеличаване на приходите в онлайн рекламата.
„В това сме силни, убедени сме, че ще се справим и си даваме срок от три години да върнем нивото на печалбата на прес групата отпреди кризата”, каза още Грозев.
Има спад в оперативните приходи, но изданията все още продължават да са на печалба, уточни той в отговор на журналистически въпрос и обясни, че до голяма степен това се дължи на кризата, както и на дисбаланс в неусвояването на позиции в интерент рекламата.
Има и програма за оптимизация на изданията, която вече е започнала, но новите собственици ще се запознаят по-детайлно с нея и тогава ще дали да я продължат.
„Това е най-мащабният медиен проект, с който съм се ангажирал", заяви единият от местните партьори Любомир Павлов. "Когато Христо Грозев проведе първите разговори с мен, аз известно време изпитвах колебание. След това проведох разговор с моя приятел от детинство Огнян Донев, когото съм опитвал на няколко пъти да провокирам да се включи в медии - винаги безуспешно. Но когато този път получих от него позитивен отговор, тогава вече реших, че този път мога да се ангажирам сериозно", допълни той.
От своя страна Огнян Донев, който е председател на Съвета на директорите на Софарма и изпълнителен директор изрично подчерта, че участва в сделката като частно лице, със собствени инвестиции.
Имаме намерение впоследствие да го поканим и да се включи като акционер с миноритарен дял, допълни Грозев.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.