Оскверниха паметника на загиналите в Охридското езеро български туристи

Оскверниха паметника на загиналите в Охридското езеро български туристи

С пречупени кръстове и нацистки символи е осквернен паметникът на загиналите български туристи при трагедията с кораба „Илинден”, който потъна на 5. септември 2009 г., предаде македонското електронно издание Инпрес, цитирано от "Фокус". Освен свастики, на паметника е изписан и неразбираем текст. Местните власти и жителите на Охрид били шокирани от инцидента и призовали полицията да открие виновните.

„Полицията на място установи, че миналата нощ, с черна боя неизвестно лице е написало неприлични послания на паметника. Ще направим всичко възможно, за да открием виновника”, заяви говорителят на полицията в Охрид. Изданието коментира, че оскверняването на паметника става в същия ден, когато българският президент Росен Плевнелиев и македонския му колега Георге Иванов са се уговорили за скорошна официална среща в Охрид.

Охридският кмет Александър Петрески остро осъди действията на вандалите. "Охрид е световен град, ние не може да изпращаме такива послания към света. Аз остро осъждам това и още днес и утре ще предприема действия - всичко там да бъде реновирано", каза Петрески.

При потъването на кораба "Илинден" преди три години и половина загинаха 15 български туристи. Нещастният индицент се разигра на 200 метра от брега, малко след като туристическият кораб, натоварен с около 50 българи, отплавал към манастира "Св. Наум" в Охрид. Проверка установи, че плавателният съд е бил претоварен и не е имало достатъчно спасителни жилетки за пътниците. След като делото беше отлагано няколко пъти, през юли 2012 г. магистратите в Охрид осъдиха на една година затвор капитана на кораба - Сотир Филески и инспектора от фирма "Лойд", извършила техническия преглед на плавателния съд - Бранко Баич.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Изследователи откриха микроби, които са в капан на арктическите ледове вече 40 000 години
"За нас боклукът е злато": Как мафията превърна Неапол в депо за токсични отпадъци
Учени от Обединеното кралство направиха рядко откритие, свързано с гъбите
Навици за постигане на висока емоционална интелигентност
Министерството на обраната предлага военното обучение да излезе от класните стаи
Франция потъна в още по-дълбока политическа криза. Какво предстои?
Тръмп може да се позове на закон за извънредно положение, за да изпрати армията в американски градове
Запрянов: Ще поискаме усилване на охраната на въздушното си пространство със средства на съюзниците