Откраднати картини на Никола Танев се появиха в лондонска галерия

Откраднати картини на Никола Танев се появиха в лондонска галерия

Откраднати преди 11 години картини на прочутия българския художник Никола Танев изненадващо са се появили в лондонска галерия, съобщиха от Министерство на културата. Сигналът е получен днес следобед от министъра на културата Вежди Рашидов.

През юли, 1999 г. от къщата-музей на Никола Танев в София изчезнаха 28 негови картини. По-голямата част от тях обаче са снимани предварително, а всички имат подробно описание. Точно снимковият материал помогна преди десетина дни в Националната художествена галерия /НХГ/ да бъде идентифицирана от експерти една от 28-те изчезнали картини на нашия художник. Творбата била донесена в галерията от човек, който искал да бъде удостоверена нейната автентичност.

Министерството на културата обяви, че ще предприеме всички необходими действия откраднатите картини да се върнат в България, съгласно Закона за културното наследство.

Новината за "задграничната" поява на картините на големия художник идва дни преди Министерството на културата и Националната художествена галерия да открият изложбата „Никола Танев в колекциите на Националната художествена галерия”.

Експозицията ще бъде открита на 15 юли т. г. в 18.00 ч. и е посветена на 120-годишнината от рождението на големия наш живописец. Пейзажите на Танев са сред най-предпочитаните от любители на живописта и колекционери. Последното пълно представяне на неговото творчество е било през вече далечната 1976 година.

Никола Танев е роден на 5.12.1890г. в Свищов. От 1905 г. се установява да живее във Франция. Учил е в Парижката академия за Декоративни изкуства при проф. Пол Реноар и проф. Манжан. Танев е един от най-изтъкнатите български художници. Излагал е свои творби в 28 самостоятелни изложби в Бъргария и 27 в Италия, Франция, Германия, Испания, Швеция, Румъния и др. Работил е във всички жанрове, но с изразени предпочитания към пейзажа. Умира на 23 юли 1962 г. в София.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ