Откупиха още два от грифоните, откраднати от паметника на Васил Левски
Откупени са още два от грифоните, ограбени от паметника на Васил Левски. Това каза Васил Василев, председател на Фондация „Братя Василеви”, цитиран от Фокус.
Единият грифон е в сравнително добро за възстановяване състояние, вторият обаче е варварски изпочупен, обясни Василев. Грифоните от паметника на Васил Левски бяха ограбени от неизвестни лица през октомври миналата година. За предаването им тогава беше обявена награда от сто пъти цената на бронза, от който са изработени.
В началото на декември 2013 г. в Националния исторически музей (НИМ) постъпи първата от откраднатите бронзови апликации на паметника. "Грифонът е откупен от български предприемач, който е обявил награда сто пъти надвишаваща стойността на метала. Той е донесъл грифона в Националния исторически музей, тъй като е разбрал, че Софийска община вече е поръчала нови апликации", каза тогава директорът на НИМ Божидар Димитров.„Има такава практика по света, явно нашият бизнесмен я е следвал", коментира проф. Димитров, като даде за пример с Русия, където руски бизнесмени редовно процедират по този начин и връщат изнесени паметници.
В крайна сметка се изясни, че пожелалият в началото анонимност предприемач е Васил Василев. Той сам разкри това в предаването "На светло" на Люба Кулезич по Нова телевизия.
Васил Василев беше председател на Управителния съвет на Съюза на работодателите в България. Той е главен акционер на група "Братя Василеви". Роден е на 5 септември 1949 г. Икономист е, но работи и като журналист. Бил е кореспондент в Ливан по време на гражданската война там. След това възстановява фирмата "Братя Василеви", основана от неговия прадядо - също Васил Василев.
"Един вид надделях над хората, който ограбиха Левски", заяви Василев с студиото по повод откупуването на първия грифон.
„Срещнахме се тайнствено, като в евтин криминален роман с посредник на обирджиите. Срещнахме се в един от софийските паркове. Мъжът ми се обади със скрит номер и ми описа подробно вида на грифона. Този човек с всички мерки за сигурност, които можа да вземе, действително си изпълни ангажимента. Въпреки че обстановката беше доста стряскаща, аз отидох. Защото знаех, че те се страхуват. Ако бях отишъл с хора, всичко щеше да пропадне", каза Василев, цитиран от "24 часа".
Той определи, че в подобни моменти тръпката към предизвикателството обикновено надделява над здравия разум. „Не мога да кажа ром ли беше. Беше си нахлупил шапката, скрил устата си зад яка. Говореше сносно български и съвсем не беше глупав човек. Беше взел всички марки за безопасност - районът беше охраняван от негови хора, които се криеха в храстите. Грифонът беше оставен в един храсталаци, в една обикновена торбичка", разказа бизнесменът.
„Когато и двамата се убедихме, че нещата са такива, каквито се разбрахме, се срещнахме пак. Аз му дадох сумата, той - грифона. Сумата беше достатъчна, няма да уточнявам колко. Тя е без значение на фона на това, че откупваме националната си памет", каза Василев.
Той обясни, че първоначално не искал да се афишира името му. „Стори ми се много по-благородно, да не кажа - по-етично, да не парадирам с това, което искам да направя. За мен това беше не 17 кг бронз, а опит за подигравка с националната ни памет. Затова наградата, която обявих, беше да накара онези, които не понасят нас, българите, не обичат „чистата и свята република" чрез парите да се смачкат и да ни върнат нашата памет при нас", каза още бизнесменът.
„Родолюбието не идва от един момент нататък. То или е зародено в един човек - наследство от родителите, възпитанието, образованието, от начина, по който живее, от морала и етиката. То или съществува, или не. Когато ме попитахте за удовлетворението, пак ще кажа - да, изпитах огромно удовлетворение. Защото един вид надделях над тези, които ограбиха Левски. Всички долнопробни хора се опитват да отмъстят на мъртвите - къртят им надгробните камъни, поругават паметта им. В този случай бе поругана паметта на Левски. И аз не можех да допусна това", заяви Васил Василев.
Двата новооткрити грифона ще бъдат представени утре от 10:30 ч. от проф. Божидар Димитров в кабинета му в Националния исторически музей. Официалното им предаване на Столична община, която е собственик на паметника и на орнаментите, ще стане в петък.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.