Оценката на българите за правителството - среден 3.40

Оценката на българите за правителството - среден 3.40

Средната оценка за правителството през октомври е 3,40. Макар и малко, има покачване - през юни е била среден 3.34. Ръстът се дължи на това, че негативните оценки намаляват с 2%, а положителните се запазват.

Данните са от проучване на социологическата агенция "Алфа Рисърч", проведено през октомври сред 1034 пълнолетни българи и представително за цялата страна.

Трите събития, които са повлияли положително на оценките за кабинета, са масовите акции на данъчните по Черноморието (80%), въвеждането на стандарта за храните "Стара планина" (60%) и осъществяването на инфраструктурните проекти (50%).

Заради това се качва доверието в регионалния министър Росен Плевнелиев и в земеделския Мирослав Найденов. С 12% ръст Плевнелиев става вторият по одобрение министър след Цветан Цветанов. Вътрешният министър губи от рейтинга си - от 45% през юни доверието в него пада на 37% през октомври заради хаоса с издаването на новите паспорти.

Най-ниско е доверието в социалния министър Тотю Младенов заради хаоса с пенсионната реформа. Хаосът в здравеопзването пък сваля рейтинга и на финансовия министър Симеон Дянков.

Хората са объркани от говоренето за реформи. Половината от българите приемат, че мерките се осъществяват на практика - болници вече се закриват, а 37% смятат, че вече е увеличен стажът за пенсиониране, посочват от "Алфа рисърч".

При данните за електоралните нагласи най-интересено е, че евентуален политически проект на държавния глава Георги Първанов би събрал подкрепа -17% ще гласуват за президентска формация. Приливът на симпатизанти е главно от средите на левите.

Пада електоралната подкрепа за ГЕРБ - на 27,5% през октомври от 30,4% през юни, като оттичането е главно на дясноцентристки избиратели.

Втора остава БСП с 13,6%. Следват ДПС - 5%, Синята коалиция - 4,1%, "Атака" - 2,7%.

Българите не са оптимисти за икономиката - 32% от заетите смятат, че ситуацията в техните фирми се влошава.

Почти 3/4 от българите не виждат в обозримо бъдеще края на кризата.

Има и положителен факт - за пръв път от началото на тази година делът на хората, които казват, че успяват да запазят материалния си статус, превишава броя на тези, които отчитат влошаване.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ