Пада ни се по половин книга на година. Така ни се пада!

Общество

Навръх Международният ден на книгата и четенето, днес, 23 април, отворете което и да е томче и прочетете поне две-три страници. Защото, в противен случай ще продължават да ни сочат с пръст като най-нечетящата нация в Европа. Скоро и в цял свят!

Какво показват сметките на статистиката и издателите? Общият тираж на издаваните книги у нас за година е около 4 млн, сочат данни Националния статистически институт. Това прави средно по половин книга на глава от населението.

Новите заглавия годишно са около 6000, като това е оптимистичният вариант, защото за първите месеци на настоящата 2010 положението доста се е влошило. Средният тираж на една книга у нас е 700 бройки, което ни нарежда на едно от последните места в Европа. В Скандинавия годишно на човек се падат по 1,8 издавани книги. В Русия - 1,9.

В Англия, годишно на пазара излизат над 80 000 нови заглавия. В Европа зачестяват случаите на развиване на зависимост от четенето на книги – феномен, който не е наблюдаван от началото на ХХ век, когато киното едва е прохождало, а телевизията е била още непозната.

Впрочем, знаете ли, че светът отбелязва Международният ден на книгата с повсеместно четене на „Дон Кихот”? Още не е късно да разгърнете томчето с произведението на Сервантес.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

364 са заболелите от морбили у нас. От тях 300 са деца
Времето: Жълт код за интензивни валежи е обявен в 16 области
Илюзията за евтиното: Как алгоритмите на Shein и Temu изкривяват пазара
Средно с 30% годишно се увеличава реализираната българска селскостопанска продукция в Kaufland
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Парламентът прие мерките срещу необоснованото покачване на цените
САЩ и Иран отново си разменят удари в Близкия изток, петролът поскъпва