Песимизмът - трайна характеристика на българина
Преобладаващо песимистични са нагласите на българите за развитието на страната и обществото. Това е един от основните изводи на национално представително проучване, свързано с обществената оценка за работата на Външно министерство, което беше представено днес във ведомството от социолога Живко Георгиев. Изследването е проведено между 11 и 22 април сред 1400 души.
Социалният песимизъм е трайна характеристика на масовата психика през последните 20 г., която за кратко беше разколебана в навечерието и непосредствено след приема на България в Европейския съюз, но бързо се възстанови и усили, особено след началото на икономическата криза от 2008 г., коментира Георгиев.
Според повечето интервюирани най-големите проблеми в момента са липсата на работни места (62%), ниско равнище на доходите (39%) и масово обедняване - 24%. Корупцията е споменавана сравнително рядко като проблем, а темата за организираната престъпност направо е отпаднала, сочат още данните от изследването.
„Бежанският поток” за кратко се появи сред основните проблеми на страната преди пет-шест месеца. Днес вече го няма, както и не е посочен нито един проблем, който макар и косвено да кореспондира с външно-икономическите фактори на средата, посочи още Георгиев.
В глобален план българите имат опасения, че е възможна нова регионална или световна икономическа криза, притесняват се от негативни ефекти, свързани с енергийна зависимост, от климатичните промени, от нова Студена война.
В геополитически план нагласите на обществото ни към момента на проучването са позитивни към Германия, Франция, Русия и Великобритания.
Германия определено е фаворит със 71% одобрение, следвана от Русия и Франция със 61%.
Преобладаващо позитивни продължават да са и нагласите към Европейския съюз - 55% срещу 17% с негативна нагласа.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.