Плевнелиев: Всяко семейство ще спечели от търговското споразумение между ЕС и САЩ

Джоузеф Куинлан – управляващ директор и главен пазарен стратег на Bank of America.

Нарастване на американските инвестиции в България. Създаване на нови работни места. Увеличаване на търговията на български продукти отвъд Атлантика. Това очаква президентът Росен Плевнелиев след сключването на трансатлантическо споразумение между Европейския съюз и САЩ. Той изказа позиция по отношение на пакта по време на конференция в София тази сутрин, организирана от Американската търговска камара в България. Темата на събитието бе "Трансатлантическо икономическо сътрудничество за конкурентоспособност и растеж. Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции: перспективите на България".

„Като една от държавите с устойчиви фискални показатели и икономически ръст за изминалите години, подкрепяме всеки опит за стимулиране на икономиката, особено когато идва на неочаквано добра цена - освобождаване на бизнеса от бюрократичните пречки“, заяви президентът. Той посочи, че при сключването на трансатлантически търговски пакт между Европа и Америка ще има ползи за малкия и среден бизнес в България. Ще се премахнат митата, ще се подобри достъпа до пазара на САЩ за услуги, обществени поръчки, селскостопански стоки, хранителни продукти и за всичко, което българските индустрии и фирми произвеждат. Това би довело до икономически ръст.

„1,5 милиона българи живеят и работят в чужбина. Те емигрираха в САЩ, Канада, Германия, Италия, Испания, Гърция, но никой в Русия, Индия или Китай. Народът на България е задал ясно посоката. Така е и с другите държави в Югоизточна Европа и в цяла Европа. В ролята на политици, ние сме длъжни да завършим успешно този процес на интеграция, който отдавна е започнат от суверена, а именно народа", каза Плевнелиев.

В началото на февруари тази година Вашингтон и Брюксел обявиха начало на преговорите по установяване на трансатлантическо търговско и инвестиционно партньорство. Идеята на споразумението е да доведе до създаването на най-голямата зона за свободна търговия в света. Преговорите трябва да приключат до 2014 г., преди промяната на състава на Европейската комисия.

Президентът отбеляза, че трансатлантическото партньорство между ЕС и САЩ би променило живота на 800 милиона души по света. Изследвания показват, че всяко европейско семейство годишно би спечелило от него 540 евро, а американското - малко над 650 долара. Това би се случило само след премахването на излишните тарифи и бюрократични спънки пред бизнеса от двете страни на океана. Очаква се до 2027 г. споразумението да допринесе за годишен ръст на БВП на двете страни, които участват в него, между 0,4 и 0,5%. Очаква се това да се отрази благоприятно на България.

„От вас се иска да имате силни правителствени институции. Не можете само да слагате на масата за преговори картата и да казвате „Аз съм в Европейския съюз, елате да инвестирате“. Трябва да имате и институциите. Ако трябва да отправя едно съобщение към вас, то е: осигурете си основните неща. Направете основното. Историята сочи, че малки държави могат да привличат големи долари. Спомнете си за Ирландия, Сингапур“, заяви на конференцията Джоузеф Куинлан – управляващ директор и главен пазарен стратег на Bank of America. Той отбеляза, че глобалното икономическо производство по последни данни възлиза на 75 трилиона долара годишно. Голяма част от тази сума се дължи на търговските отношения между Европейския съюз и САЩ. При засилването им в бъдеще то може да се увеличи до 100 трилиона.

В дискусията участва и вицепремиерът Даниела Бобева. Тя заяви, че преди конференцията е прегледала данни за българоамериканските търговски отношения и те не са толкова големи, колкото ни се иска да бъдат. Преди влизането ни в Евросъюза и след това и американските инвестиции в България не са се покачили значително. „Не мисля, че има големи и малки държави, когато говорим за сътрудничество“, каза Бобева и посочи, че в четирите месеца откакто заема поста си многократно е посещавала Китай с премиера Пламен Орешарски. По думите й преди седмица е била в Украйна, а преди дни и в Сърбия и би желала да имаме и тях като държави в Европейския съюз. България е готова да им помогне да не допускат познатите на нея грешки в присъединителния процес.

Модератор на конференцията, която продължава до края на днешния ден, е президентът на Американската търговска камара в България и изпълнителен директор на AES за страната Питър Литгоу.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ