Плевнелиев обеща граждански борд за честни избори към новия премиер

Плевнелиев обеща граждански борд за честни избори към новия премиер

Ще бъде създаден граждански борд за честни избори към министър-председателя. Това декларира президентът Росен Плевнелиев при представянето на служебното правителство днес следобед в Гербовата зала. То е третото поред в най-новата история на страната.

Той гарантира, че при съставянето на новия кабинет се е ръководил главно от визията всеки негов член да е доказан професионалист и експерт в областта си, който сам е постигнал постиженията в кариерата си, сам е извървял пътя си. Никой от новите министри не е бил член на "Държавна сигурност" и всички те са безпартийни, заяви още президентът. Той изрично отбеляза, че при избора си не е допуснал влияние на партийни интереси и сам е взел решението за състава на кабинета. След това очерта приоритетите на правителството, което от утре ще управлява държавата:

- Служебното правителство ще служи на хората, а не на партийни елити.

- То ще подготви изборите, но няма да участва в тях, ще прави политики, но няма да политизира.

- Необходима е пълна проверка от А до Я по веригата за сметките на тока. Основните проблеми за решаване в енергетиката са тоталната непрозрачност и ниската ефективност.

- Служебното правителство ще вземе важни социални и икономически мерки. Пенсиите ще бъдат увеличени от 1 април.

- Правителството ще подготви антимонополно законодателство в областта на енергетиката, законодателни промени за силен и независим регулатор, избран от парламента.

- Ще бъде назначен специален заместник-министър за малките и средни предприятия към Министерство на икономиката. Нека се обърнем с разбиране и подкрепа към малките и средни предприятия. Служебното правителство трябва да направи необходимото, за да им бъдат изплатени задълженията, каза Плевнелиев.

- Служебното правителство ще подготви законодателни промени за силен и независим регулатор, избран от парламента. Ще започне веднага с обществените съвети, каза Плевнелиев. Държавната администрация в момент на преход винаги намалява активността си, това не трябва да се допуска от служебното правителство, каза Плевнелиев.

"Социална криза, базирана на ниски доходи и висока безработица, прерасна в политическа криза с оставка на правителството, и в парламентарна криза с невъзможността 41-вото Народно събрание да излъчи правителство.Имаме възможност да свършим сериозен обем работа. Приоритетите и задачите са ясни. Кризата е социално-политическа, нека не допуснем тя да стане и икономическа.", призова още държавният глава.

Нека бизнесът работи спокойно. Основният проблем е в ниските доходи, но да си беден не е диагноза. За да я преборим, трябва да се създадат нови работни места - чрез инвестиции, добро образование, каза още Плевнелиев.

Искам политическите партии да са честни и да поемат ясни ангажименти към посочените проблеми от хората. Най-важна е победата на обикновения човек, апелира Плевнелиев. Различни доброжелатели ще търсят навсякъде негативи, нека сме наясно, че голямото деление е на едните, които застават зад България и другите, които застават зад собствения си интерес. Тези министри идват с ограничен във времето мандат - вероятно около три месеца. Нека им дадем шанс да си свършат работата и след това да ги съдим, каза още президентът.

Междувременно от Администрацията на "Дондуков"2 припомниха и правомощията по Конституция на служебното правителство:

- Служебното правителство, назначено от президента Росен Плевнелиев, разполага с пълния обем от правомощия, които Конституцията и законите предвиждат за Министерски съвет, излъчен от Народно събрание, но с ограничения в неговите правомощия, които произтичат от невъзможността на този кабинет да предприема действия, за които е необходим акт на парламента.

- Служебното правителство не може да променя Закона за държавния бюджет на Република България, както и данъчната политика. Ако не е налице предварително съгласие, дадено от настоящото Народното събрание,  служебното правителство не може да взема държавни заеми.

- Служебният кабинет не може да изпраща български въоръжени сили извън страната или да разрешава пребиваването на чужди на българска територия, тъй като това е от компетентността на Народното събрание. Правителството, назначено от държавния глава, не може да сключва също така международни договори или да денонсира сключени договори, за които чл. 85 от Конституцията изисква ратификация.

Церемонията по предаването на властта ще се състои утре от 10.00 ч. в Министерски съвет.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ