Плевнелиев спря актуализацията на бюджета
С препоръки за повече прозрачност за бюджетните разходи и дълга, президентът Росен Плевнелиев обяви на пресконференция днес, че връща за повторно разглеждане част от текстовете на закона за актуализация на бюджета. Така държавният глава налага частично вето върху актуализацията, въпреки превантивната съпротива от последните дни срещу такъв ход от страна на управляващата партия, нейни депутати и дори финансовото министерство.
Вчера МФ обяви осем риска в социално-икономически план, които ще последват ако президентът върне за преразглеждане актуализацията на бюджета. На пресконференция същия ден лидерът на БСП Станишев предупреди, че всички жалби от социално-слаби ще бъдат препращани в президентството ако се стигне до вето. А преди два дни председателят на парламента Михаил Миков бе категоричен, че няма да свика извънредно заседание по средата на депутатската ваканция, в случай на решение от държавния глава да спре закона. Ако Миков удържи на думата си, ветото ще се гледа в началото на септември.
Президентът връща за преразглеждане текстове, засягащи промени в приходната и разходната част, както и за заложения нов дълг от 1 млрд. лв.
„Уважавам правото на всяко правителство да осъществява политиките, които смята за полезни и за които му е гласувано доверие и нямам нищо против те да се реализират чрез актуализацията на бюджета или чрез нов дълг.", обясни днес Плевнелиев. Но уточни, че не приема кредитът от 1 млрд.лв. да се използва за финансиране на текущи разходи, а не за създаване на нови работни места и генериране на растеж на икономиката. „Финансирането на текущи разходи чрез кредит е пагубно.”, подчерта той.
Президентът настоява и за повече прозрачност за разходите и дълга.
"Подкрепям заложеното завишаване на средства, с които държавата увеличава помощите за деца с увреждания, даже смятам, че трябва да са по-големи. Категорично не приемам аргументите и опитите да се спекулира с нашите съграждани, които са в най-тежко социално състояние", коментира още държавният глава. Той е на мнение, че заложеният социален пакет е една много малка част от предвидените в актуализацията разходи, което намира за неприемливо.
Държавният глава изрази и опасения, че в частта „Разходи” се коригира само резерва за непредвидени и неотложни разходи, което може да означава, че правителството може да изхарчи средствата за каквото и да е.
"Не разходите и дефицитът трябва да растат, а икономиката трябва да расте, за да живеем по-добре", посочи той.
Плевнелиев е съгласен и с аргумента на управляващите за актуализацията, че държавата трябва да се разплаща с бизнеса навреме, но обърна внимание, че общините дължат много повече на бизнеса, отколкото държавата, а точно по това перо липсва актуализация. „Законът не пояснява с кой бизнес ще се разплаща държавата, надявам се Народното събрание да разпише конкретно кой орган колко дължи на бизнеса.”, препоръча още той.
Президентът призова правителството да подобри работата на приходните администрации. „Митническата администрация и НАП месец и половина са с непълно ръководство, а ДАНС и ГДБОП са в процес на трансформаци”, отбеляза президентът.
Държавният глава подчерта, че аргументите за днешното му решение са принципни, а не плод на политически заигравания. Той припомни, че ветото, което е наложил, не е прецедент, тъй като Желю Желев също е върнал за ново разглеждане през 1996 г. актуализиран бюджет.
"Ще бъде прецедент обаче, ако държавният глава има аргументи и позиция и да си замълчи", категоричен бе Плевнелиев.
Подробно с мотивите на президента за частичното вето на закона за актуализация на бюджета можете да се запознаете тук.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.