Понижената мощност на АЕЦ „Козлодуй” крие опасност за оборудването на централата

Понижената мощност на АЕЦ „Козлодуй” крие опасност за оборудването на централата

Понижената мощност на АЕЦ „Козлодуй” крие опасност за оборудването на централата

Намалялото потребление на електроенергия стана повод за ограничаване на производството й у нас. Мерките засегнаха и действащата атомна електроцентрала в Козлодуй. Въпреки икономическите загуби, които търпи първият български АЕЦ, наложеният режим на работа не крие рискове, увери изпълнителният директор на централата.

„Няма ядрена опасност – категорично!”, каза Валентин Николов пред Нова телевизия, но уточни, че ситуацията крие някои рискове от повреда на оборудването.

От думите му стана ясно, че в момента пети блок работи на 75% от капацитета си, а шести – на 50%. „Когато централата работи продължително под 75%, се повишават например вибрациите в турбините”, обясни директорът. Затова „не е много препоръчително да работи на 50%, но в крайна сметка се съобразяваме с форсмажорните обстоятелства”, допълни той.

Николов каза още, че пети блок на АЕЦ „Козлодуй” ще бъде спрян на 23 април, а след това шести ще заработи с повишена мощност.

Около 19 млн. лв. ще са загубите на АЕЦ „Козлодуй“ от решението за ограничаване на производството на електрическа енергия. Вчера Електроенергийния системен оператор (ЕСО) прие мярка, с която се налага ограничаване на производството на електрическа енергия на всички производители в страната, включително фотоволтаични електроцентрали, водноелектрически централи, АЕЦ, топлофикационни и заводски централи с комбиниран цикъл на производство.

Пълните с язовири вода бяха посочени като причина за ограничаването на производството на електроенергия от АЕЦ, ВЕИ и въглища. „В момента много от язовирите са пълни с много вода и ще продължават да се пълнят. Тази вода трябва да се отработи, за да не предизвика наводнения. Няма друга алтернатива, освен да се ограничи производството от други източници – атомна енергия, енергия от въглища и енергия от възобновяеми енергийни източници”, обясни Божан Стоянов, заместник-министър с ресор енергетика в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.

„От съображения за сигурност на енергийната система колегите от Централно диспечерско управление са взели решение за намаляване на произведеното количество енергия от атомната централа. Решение, което са взимали много пъти по това време на годината. Не говорим за нищо необичайно, за нищо аварийно. Това е решение, технически ход, който се извършва в момента", каза Стоянов. „За сметка на енергията от АЕЦ в момента имаме практически безплатна енергия от водните централи. Поддържа се необходимият минимум от конвенционални централи, които работят на въглища, за да има т.нар. стабилност в електрическата система", допълни той.

„Енергийната система на страната е в изключително трудно положение, защото потреблението е изключително свито. Имаме задължителни ангажименти за изкупуване на скъпа енергия, която, общо взето, не ни трябва. В момента също така имаме много водна енергия. И имаме ангажименти да изкупуваме скъпа енергия от нови възобновяеми енергийни източници. Това са оперативните проблеми, а в същото време – финансовото състояние е лошо”, каза още Стоянов.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ