Порой наводни карловско село
Пороен дъжд над 104 литра на кв. м. вдигна приливна вълна от речни дерета, която заля карловското село Дъбене. Към 17 ч. вчера вълната с височина 1,5 метра придошла и заляла около 50 къщи, от които 30 в ромската махала. Сред по-сериозните щети е и гараж, който се срутил под напора на водата и затрупал намиращата се в него кола.
Екипи от пожарникари и спасители от Карлово, Сопот и Хисаря са евакуирали десетки души, сред които и деца, съобщи кметът на селото Вълко Шойлеков. Първата спасителна операция е била за извеждане на две малки деца – на 2 и на 6 години от втория етаж на наводнена къща. След това е последвала евакуация със спасителни лодки и на други бедстващи в наводнени къщи.
Паниката в селото е била голяма, тъй като първоначално бе съобщено, че е прелял близкият яз. „Сопот”. По- късно тя бе опровергана и стана ясно, че приливната вълна е дошла от непочистени водосборни дерета на реките Мурла и Мъртвица.
Към 20.00 ч. снощи хората били призовани да заемат високите части на къщите си. Токът е бил изключен заради наводнен трафопост.
Късно вечерта ситуацията е била овладяна, като спасителните действия по отводняването продължават и днес. На място пристигнаха вицепремиерът Цветан Цветанов и министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов за оглед на пораженията. Комисия ще опише щетите и ще се търси начин да се помогне на хората, заяви Цветанов. Земеделският министър пое ангажимент да се компенсират стопаните със загинали в наводнението животни, които по негова информация са около 5-6.
Кметът на пострадалото село Вълко Шойлеков сподели още, че от 15 години деретата не са почиствани, а той на няколко пъти е подавал сигнали до компетентните органи. Веднага след трагедията в с. Бисер отново е поискал съдействие за почистването на коритата, но така и не се стигнало до това.
Кметът на Карлово Емил Кабаиванов обаче твърди, че дерето било почиствано наскоро, но това няма да реши проблема. Нужен е проект за отводняване, тъй като мястото е водосбор. Такъв проект ще бъде подготвен, след като бъдат направени инженерингови проучвания на района, обясни Кабаиванов.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.