Правителството отчете: Засилихме диалога с бизнеса
Кабинетът на Бойко Борисов се идентифицира като „Правителство на европейското развитие на България” и отчете, че е засилил диалога с българския бизнес. Това става ясно от отчета на Министерски съвет за първата година от управлението на кабинета на ГЕРБ, публикуван днес на интернет страницата на МС.
Обширният доклад се състои от 89 страници и в главата, посветена на икономиката и финансовата стабилност пише: „Засилихме диалога с българския бизнес за идентифициране на приоритетните направления във външноикономическата дейност и проблемите пред българските производители и износители, както и установяване на регулярен диалог с чуждестранните инвеститори в България."
Като постижения през първата година от управлението си се отчитат стартирането на структурни реформи в здравеопазването, социалното осигуряване, образованието и културата, които в доклада са определени като „необратим процес”.
Като безспорно най-голям свой успех, правителството посочва запазването на нивата на данъчната тежест, както и успехите в борбата с организираната престъпност и злоупотребите със средства от еврофондовете.
„Най-важното, което успяхме да променим бе стилът на политическо поведение и отговорността на управляващите”, пише още в документа. Според документа, цялата политика на правителството се основава на икономическа обоснованост и ефективност на решенията.
В този дух, по отношение на икономиката и финансовата стабилност у нас, кабинетът си поставя 13 основни цели за втората година от управлението си:
1. Запазване на фискалната и финансова стабилност на страната.
2. Запазване на данъците на сегашното ниво.
3. Запазване на бюджетният дефицит до 3% от БВП.
4. Запазване стабилността на валутния борд.
5. Продължаване на подготовката на страната за членство в Еврозоната.
6. Изпълнение на мерките и дейностите, заложени в Пътната карта за изграждане на газопровода Южен поток.
7. Изпълнение на ангажиментите по изграждането на газопровода Набуко.
8. Подготовка и изпълнение на дейностите по изграждане на интеконекторните връзки на газопреносната ни система с Гърция, Сърбия и Румъния.
9. Иницииране на разговори за изграждане междусистемна връзка с Турция.
10. Стартиране на конкурси за проучване и добив на газ на територията на България.
11. Преструктуриране на проекта „Белене” с оглед повишаване на неговата атрактивност за балкански и европейски инвеститори. Избор на консултант и стратегически инвеститор за изграждането на АЕЦ „Белене”.
12. Насърчаване на конкуренцията на пазара на електроенергия:
13. Транспониране на третия Либерализационен пакет по отношение на системните оператори – ЕСО и Булгартрансгаз
- Работа по създаване на електроенергийна борса в България
- Въвеждане на нови правила за търговия в Закона за енергетиката
Сред приоритетите за втората година на управление са и намаляване на равнището на безработица, запазване на работните места, по-строг контрол върху спазването на трудовите и социалните права на работниците и служителите, борба със сивата икономика и заобикалянето на трудовото и осигурителното законодателство.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.