Правителството прие план срещу негативните демографски процеси в България

Правителството прие план срещу негативните демографски процеси в България

Правителството прие план срещу негативните демографски процеси в България

Правителството прие плана за 2013 г. по Актуализираната национална стратегия за демографско развитие на населението в България. В него е включен интегриран набор от мерки на държавни институции, неправителствени и изследователски организации по петте приоритета на стратегията, съобщиха от правителствената пресслужба.

Основните задачи в плана са свързани със забавяне на негативните демографски процеси и намаляването на броя на населението; преодоляване на негативните последици от остаряването на населението и подобряване на качествените характеристики на човешкия капитал; постигане на социална кохезия и създаване на равни възможности за пълноценен социален и продуктивен живот за всички социални групи; ограничаване на диспропорциите в териториалното разпределение на населението и обезлюдяването в някои региони и селата; адаптиране и синхронизиране на нормативната база с обществените потребности за балансирано демографско развитие на населението и развитието на качеството на човешкия капитал.

Целта е забавяне темповете на намаляване на населението с тенденция за стабилизирането му в дългосрочен план и осигуряване на високо качество на човешкия капитал, включващ хората с тяхното здравословно състояние, образованост, квалификация, способности и умения.

Според проекта на демографската стратегия до 2030-та година населението трябва да се задържи до 7 милиона, като средната продължителност на живота на жените да се увеличи с четири години до 81, а на мъжете - с шест години до 76.

Стратегията предвижда отрицателният прираст вследствие на емиграцията да намалее от 15,7 до 0,5 на хиляда жители.

Заетостта на работоспособното население да стане между 76 и 90% в зависимост от възрастовите категории както и всеки двама на сто граждани да са чужденци.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ