Прогноза: Още тази година икономиката ни може да се върне на предкризисно ниво
В края на 2012 г. е възможно да бъде най-сетне достигнат предкризисният обем на брутния вътрешен продукт на България. В момента той е с 4,4% под най-високото си равнище през четвъртото тримесечие на 2008 г. Това заяви директорът на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Георги Прохаски.
Според доклад на центъра от второто-третото тримесечие на 2010 г. реалният обем на БВП на българската икономика е започнал отново да расте на годишна база. Това означава, че се е възстановила тенденцията на растеж. И досега обаче той продължава да е слаб и може да се каже, че буксува, въпреки че за третото тримесечие на 2011 г. съвсем леко се ускори в сравнение с растежа за второто тримесечие.
Най-високите предкризисни нива на основните макроикономически агрегати още не са достигнати. Последните данни на НСИ, които са до третото тримесечие на 2011 г., показват, че обемът на БВП все още има да наваксва, докато се възстанови най-високото му предкризисно ниво (от четвъртото тримесечие на 2008 г.)
Достигането на предкризисния обем на БВП е вероятно да се очаква през четвъртото тримесечие на 2012 г. В случай, че европейската икономика се стабилизира по-бързо, можем да очакваме възстановяването му още през третото тримесечие. При евентуално усложняване на международната обстановка възстановяването може да закъснее и да се случи чак през 2013 г.
В краткосрочен план промишлеността ще продължи да е мотор на растежа от гледна точка на отрасловата структура на икономиката ни. Тя вече е подкрепена и от някои услуги като „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ и „Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности“, посочват от ЦИР. Последното от своя страна може да се приеме за индикация на напредък в така необходимото иновативно развитие на икономическа дейност в страната. От гледна точка на търсенето очакваме свиващия се принос на нетния износ на стоки и услуги да бъде подкрепен от трайна тенденция на растеж, макар и слаб, на крайното потребление и свиване на спада на инвестициите, по-вероятно през второто полугодие на 2012 г., се казва още в доклада.
Очакванията на ЦИР са безработицата да запази високите си нива през настоящата година.
Стагниращата икономическа активност и влошаването на очакванията на бизнеса и потребителите са основания да очакваме известно покачване на безработицата в зимния сезон - над 11% за тримесечната и над 10,5% за регистрираната месечна безработица. За хармонизираната безработица можем да очакваме, че ще се задържи над 11% поне в първата половина на 2012 г. Няма основания да очакваме рязко влошаване на показателите за безработицата. В хода на 2012 г. едва ли може да се очаква съществено свиване на коефициентите на безработица. Такова най-вероятно ще настъпи едва следващата година, когато се надяваме да се ускори икономическият растеж, прогнозират от Центъра за икономическо развитие.
Очакванията са инфлацията в края на 2012 г. да бъде около 2,5 – 3%, ако се запазят вътрешните и външните икономически фактори.
За 2012 г. не можем да очакване вътрешен натиск върху инфлацията, освен в случаите на административно регулиране на цените. Нарастването й ще се движи под въздействие на международните цени, които в условията на фактическа стагнация сред най-важните ни партньори едва ли ще предизвикат особени изненади. Освен ако не възникнат недотам предвидими нови политически напрежения с икономически отглас, посочват от ЦИР.
Експертите не очакват през настоящата година съществен приток на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) към стагниращата национална икономика.
Тенденцията на оттегляне на чуждестранни компании от националния пазар вероятно ще продължи и през 2012 г., макар че някои анализатори очакват през второто полугодие капиталовите потоци към страната да започнат постепенно да нарастват, обясняват от ЦИР.
ПЧИ за цялата 2011 г. вероятно няма да надхвърлят 1 млрд. евро при очаквани от правителството 1,5 – 2 млрд., се посочва в доклада.
Целият доклад можете да прочетете тук.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.