Прокуратурата: Има сериозни нарушения в дейността на ДКЕВР

Прокуратурата: Има сериозни нарушения в дейността на ДКЕВР

Има сериозни пропуски в дейността на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Това е установила прокурорската проверка, започнала на 12 февруари.

Резултатите от проверката показват, че регулаторът не е съставял актове за нарушения на електроразпределителните дружества за това, че не отчитат потребената енергия на всеки 30 дни. „Не е упражнен и адекватен контрол върху разходите, декларирани от трите електроразпределителни дружества“, заяви зам.-главният прокурор Камен Михов.

Комисията на практика е одобрявала по-високите разходи. Занижен е бил и контролът за разходите от страна на ЕРП. Недостатъчен е бил контролът по качеството на енергията. Няма механизъм за контрол на жалбите на хората. "От над 4000 жалби срещу ЧЕЗ са разгледани само малко над 1000“, заяви прокурор Михов. „Според нас на този етап ДКЕВР действа като неефективен регулаторен орган“ допълни Михов.

„Предложения, които са дадени след проверките, са свързани със започване на процедура за съставяне на актове за нарушенията на принципа за ежемесечното изчисление на сметките. Второто предложение до ДКЕВР беше за процедура за отнемане на лиценза при неизпълнение на задълженията на дадено дружество“, коментира зам.-главният прокурор.

По думите му въпреки препоръките на прокуратурата „все още няма и издаден акт срещу някое от електроразпределителните дружества“.

Прокурорска проверка показа нарушения и в работата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Министерството не се е възползвало от механизмите, с които разполага, и е налице престъпление по отношение упражняването на контрол от страна на държавата като акционер в дружествата "ЧЕЗ Разпределение България" и "ЧЕЗ Електро България", заяви прокурор Нели Златкова. В хода на проверката е анализирана дейността на МИЕТ от гледна точка на това, че министерството е представител на държавата в двете електроразпределителни дружества.

Прави впечатление, че през 2011 и 2012 година и двете дружества имат неразпределена печалба. В "ЧЕЗ – Разпределение" ЕАД неразпределената печалба за 2011 година е над 3 милиона лева, а за 2012 година – над 5 милиона лева.

Установено е, че МИЕТ не се възползвало от механизмите, с които разполага, и въз основа на бездействието на служители на МИЕТ е налице престъпление по отношение на упражняването на контрол от страна на държавата като акционер в тези две дружества, е констатирала проверката.

„При проверката на ЧЕЗ беше обърнато основно внимание на начина на формиране на цените и услугите за електроенергия. Само две от дружествата на ЧЕЗ могат да се нарекат енергийни по смисъла на закона - "ЧЕЗ – Разпределение България" и "ЧЕЗ – Електро България“, обясни прокурор Златкова.

При проверката е установено, че външните услуги представляват най-голямото перо от разходите на дружествата. Част от тези дейности са предоставени за изпълнение от дружествата "ЧЕЗ – Разпределение България" и "ЧЕЗ – Електро България" на "ЧЕЗ България" ЕАД. Договорите са за услуги, за избор на доставчици, за оборудване. При анализа на договорите е установено, че тези две дружества са предоставили на "ЧЕЗ България" ЕАД по-голямата част от тези дейности. "ЧЕЗ България" ЕАД от своя страна е преразпределяло тези услуги на трети дружества.

Сключени са и допълнителни договори, които са на стойности, както следва - договор за предоставяне на услуги с възнаграждение малко над 464 милиона лева; договор за общи условия - 340 милиона лева и договор за избор на доставчици - 9,9 милиона лева. Според проверката тези договори са се отразили на цената на електроенергията.
От 143 договора, които са сключени за обществени поръчки, за проверка на случаен принцип са били избрани няколко. Установено е, че има опити за заобикаляне на Закона за обществените поръчки.

„В хода на проверката е установено, че от страна на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ) е извършвана проверка именно за тази дейност на дружеството. Констатациите в изготвения доклад са аналогични на тези, които са констатирани при сегашната проверка”, обясни Златкова.

Във връзка с констатираните нарушения прокуратурата е образувала пет наказателни производства.

Първото е срещу длъжностни лица от ДКЕВР, които са нарушили и/или неизпълнили задълженията си във връзка с издаването на решение, което е внесено в комисията за един ден и веднага е прието, без да се направят необходимите анализи.

Второто дело е във връзка с непотърсен дивидент - групата ЧЕЗ е комутирала много сериозен дивидент, но държавата, в лицето на длъжностни лица от МИЕТ, не е положила достатъчно усилия да упражни правата си като акционер в дружествата, като това е причинило щети за държавния бюджет.

Третото наказателно постановление е срещу виновни длъжностни лица от НЕК за това че в периода от 2001 до 2012 година умишлено не са положили грижи за имуществото, за което отговарят – умишлена безстопанственост.

Четвъртото наказателно производство е срещу Михаил Андонов, изпълнителен директор на НЕК и БЕХ, за това, че в периода 2011 – 2012 година, като длъжностно лице в НЕК, не е положил необходимите усилия за възложеното му имущество – безстопанственост, а също така и за незаконни сделки.

Петото дело е за договори за обществени поръчки на ЧЕЗ, които са констатирани след проверка на АДФИ, в хода на която са констатирани множество нарушения.

По материали на агенция "Фокус" и БТА.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ