Протестиращи от 35 града провеждат Национална среща в Габрово
Около 70 представители на протестиращите от 35 града се събраха на националната среща в Габрово, на която се очаква да координират бъдещите си действия, предаде БНР .
Заседанието е закрито за медиите, а началото му бе белязано от пререкания заради правилата за допускане в залата. Група от Благоевград беше спряна на входа на залата и това стана повод за остри спорове, но в крайна сметка представителите на града бяха допуснати. Според едно от правилата за достъп, организаторите на протестите трябва да представят предварителен списък на делегатите, което бе един от поводите за напрежение сред участниците.
Правилата в пропускане в залата са неписани, но имат за цел да ограничат достъпа на хора, които възнамеряват да се държат провокативно или да саботират заседанието, обясни един от лидерите на протеста Ангел Славчев. По тази причина до последно е пазено в тайна и мястото на срещата.
Както и на първата среща на протестиращите в Сливен, в началото на днешното заседание бяха раздадени декларации, в които всеки участник да отбележи дали принадлежи към партийна структура. Ако има такива те ще бъдат призовани да напуснат, предупредиха инициаторите.
Междувременно в София движението, родено от протестите , "Орлов мост" обяви, че свиква Национална протестна конференция на открито. Един от представителите му, Янаки Ганчев разясни пред „Хоризонт”, че форумът ще си постави за цел да състави граждански политически борд, който да поеме функции на парламента, след като депутатите отказаха да обсъдят промени в Изборния кодекс:
„Хората, които са от София и участваха през тези 20 дни в протестите на Орлов мост са поканени (б.р. за участие в Националната конференция. Поканени са и координаторите от страната. Целта е да разширим формата "Орлов мост" и той да стане национален.”, добави Ганчев.
В съобщение до медиите движението "Орлов мост" обяви и конкретни искания за повишаване на доходите с 10 на сто заради високите разходи за ток, вода и парно – по-конкретно чрез държавен дълг да бъдат осигурени средства за увеличение от 1-ви юли с 10 на сто на минималната заплата, както и на заплатите до 500 лева. От Движението настояват и за ново увеличение на всички пенсии. „Необходимо е 10% намаляване на безработицата чрез финансиране на проекти до края на 2013, пише още в съобщението."
Самата конференция на открито започна преди около час в София. Участниците са пред храм-паметника „ Св. Александър Невски”, откъдето отправиха призив към президента да застане зад българския народ. В противен случай и той няма да довърши мандата си, предупредиха оратори в митинга.
Протестни шествия и митинги имаше и в други градове на страната днес.
В Бургас
протестът тръгна от Съдебната палата и след шествие по улиците на града завърши пред пристанището. Жандармерия очакваше множеството пред сградата на електроразпределителното дружество, но протестиращите не спряха там. За сметка на това, пред гарата демонстрантите се обявиха против приватизацията на БДЖ ‘Товарни превози”, като заявиха, че железницата трябва да е на хората. След това със скандирания, развети знамена и с плакати хората се отправиха към пристанището, където също ги очакваше полиция. Там издигнаха искания да не се продава едно печелившо предприятие като пристанището, както и за по-голям контрол, включително и от съдебните власти върху всички сделки по приватизация, да има по-голям контрол.
Във Варна
около 100 протестиращи блокираха бул. „Мария Луиза”. Преди това в 11.00 часа гражданите започнаха да се събират пред сградата на общината, където беше разяснено, че от тук нататък главната цел на протестите е саморазпускането на Общинския съвет, но не и преди да приеме всички важни за нормалното функциониране на града постановления. Заедно с избора на кмет на Варна, насрочен за месец юни, да бъде избран и нов Общински съвет, настояват още протестиращите.
В Шумен
представители на протестиращите, местната власт и партиите в Шумен се договориха за редовни срещи. Това стана на среща по инициатива на огранизаторите на протестите в Шумен. Представилите на протестиращите заявиха своите искания, сред които намаляване на цената на електроенергията и водата, създаване на условия за развитие на малкия и средния бизнес, подобряване на екологията, промени в избирателното законодателство и редица други. Областният лидер на ГЕРБ проф. Добрин Добрев предложи представители на гражданското общество да участват в заседанията на постоянните комисии и на Общинския съвет. Зам.-областният управител Ивайло Илиев призова исканията да бъдат по-точни, а на бъдещите срещи да се изготвя план за решаване на съответните проблеми. В края на срещата организаторите на поредния пети протест в Шумен поканиха всички представители на институции и партии да се включат в неделното шествие-митинг. То ще започне от 11.00 ч. пред ДКТ „Васил Друмев” и този път ще завърши пред сградата на ВиК, а не както досега пред „Енерго – Про”.
В същото време десетки протестиращи граждани от Велики Преслав блокираха за два часа пътя Шумен - Велики Преслав - Върбица, край старата българска столица. Те настояха да бъдат предприети незабавни мерки за ремонт на пътя и за намаляване на безработицата в града. Обявиха се и в подкрепа на националните протести, насочени срещу монополите.
В Пловдив
протестното шествие поиска оставката на кмета Иван Тотев заради увеличението на местните данъци. Шествието се отправи по главната улица към крайната си точка на площад "Централен" със скандирания "Ние следим, няма да заспим", "Единство". По-късно протестът приключи без инциденти. За утре обаче отново е насрочено шествие със сборен пункт пред Централна поща от 11.00 часа.
Във Видин
около 50 души се събраха на поредния протест днес пред Спортната зала в града. Исканията са насочени главно срещу алчността на енергийните и политическите монополи. Подкрепя се и искането за по-голямо гражданско участие в управлението на страната и в контрола над институциите.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.