Проучване: Четири партии в парламента, ако изборите бяха днес

Проучване: Четири партии в парламента, ако изборите бяха днес

Ако изборите бяха днес, то със сигурност в парламента щяха да влязат четири партии. Бариерата от 4% биха преминали БСП, ГЕРБ, Реформаторският блок и ДПС. Това показват резултатите от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи на Института за модерна политика (ИМП) , проведено в периода 21-28 септември, сред 1192 граждани чрез пряко стандартизирано интервю по домовете.

Ако изборите бяха днес, 18,5% биха подкрепили БСП, 16,6% - ГЕРБ, 5,8% - Реформаторския блок и 5,6% ДПС.

Шанс за народни представители има още и НФСБ , която засега остава „под чертата” с 1,9%, като националистическият вот е представен още и от„Атака” с 1,4% и ВМРО с 1% . От останалите партии и движения, които участваха в последните парламентарни избори, изследването регистрира електорално присъствие с по 0.9 % на партията „Глас народен“ на Светльо Витков и на непартийното Движение „Модерна България“.

Изводът е, че силите в челото са почти изравнени, а избирателите не припознават ясна алтернатива на „старите” партии на прехода, коментират от ИМП.

Малко повече от половината от респондентите – 54.2 % - отговарят, че ако към момента на провеждане на сондажа има парламентарни избори категорично и по-скоро ще гласуват. Нерешилите дали да участват в евентуален вот са 15 %, а общо 21.5 % по-скоро няма да отидат до урните.

Хипотезата ни е, че избирателната активност на едни скорошни избори няма да надвиши значително дела на участвалите в последния вот за Народно събрание, посочват от ИМП.

Четири от десет интервюирани подкрепят протестите срещу кабинета Орешарски (41,6 %). Всеки седми пък е на страната на „контрапротеста” „за” правителството (14,2%). Близо една трета обаче не споделят нито едната, нито другата позиция (31,9%). На неутрална територия, без отговор са 12,3%

Хипотезата е, че това положение ще се запази, ако управляващи и опозиция не потърсят пътища за очертаване линия на „минимално възможното съгласие” за намиране на изход от патовата политическа криза, смятат от ИМП.

Данните за отношението към политическите партии говорят за силна ерозия на доверието към тях, коментират авторите на изследването. Водещите две партии БСП и ГЕРБ събират по около една четвърт силно положително и положително отношение. Партията на Станишев пък е с малко по-голямо неодобрение от тази на Борисов – близо половината респонденти са с отрицателно отношение към столетницата, докато за герберите процентът е 44.

Силно позитивното отношение към ДПС, Атака и НФСБ е в съизмерими ниски граници. Сходни са и стойностите на ДПС и НФСБ в положителната скала, а формацията на Сидеров тук събира най-малко одобрение. Партията на Валери Симеонов е най-малко неодобряваната от сравняваните тук политически сили.

Сред изследваните три партии от Реформаторския блок с най-високо одобрение е ДБГ. Партията на Кунева събира и най-много неутрални оценки. В негативната скала и в силно отрицателната СДС, ДСБ и ДБГ събират почти еднакви отсъждания.

В сравнение с тях обявеното в публичното пространство гражданско движение около Николай Бареков получава повече положително отношение отколкото ДСБ и СДС. В негативната скала и в силно отрицателната движението на Бареков има по-добри стойности отколкото партията на Кунева, ДСБ и СДС.

Повече подробности можете да прочетете ТУК.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ