Първанов даде ход на АБВ, Сидеров му поиска импийчмънт

Първанов даде ход на АБВ, Сидеров му поиска импийчмънт

С конференция под надслов „България – на другия ден” президентът Георги Първанов официално даде старт на политическия си проект, който всички гравитиращи около него се пазят да нарекат партия. „Алтернатива за българско Възраждане" (АБВ) засега е гражданско движение и засега формалните му инициатори – 10 видни фигури от обществено-политическия живот се заклеват, че няма да правят партия „нито днес, нито утре”.

В Инициативния комитет за свикването на форума са кметът на Благоевград Костадин Паскалев, бившият депутат и земеделец по политическа ориентация Борислав Китов, ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. Григор Горчев, директорът на Института за философски изследвания към БАН Васил Проданов, бившият председател на Организацията на евреите в България Емил Кало, бившият началник на Генщаба на армията и посланик в Македония Михо Михов, бившият директор на Главна дирекция "Гранична полиция ген. Красимир Петров, световният и европейски шампион по гимнастика Йордан Йовчев и висшият чиновник от президентската администрация Мариана Тодорова.

На учредяването на новата формация в Зала 3 на НДК бяха забелязани и депутатите от БСП Мая Манолова, Кирил Добрев, Стефан Данаилов, евродепутатът Ивайло Калфин, бившият шеф на Агенцията за младежта и спорта Весела Лечева, футболният треньор Христо Бонев.

Междувременно, един от най-изтъкнатите ни художници Светлин Русев опроверга с официално писмо до медиите появили се информации, че ще участва в проекта на Първанов.

Има нужда от нов модел на управление, при който решенията се вземат от по-широк кръг партии и граждански структури, а не от един човек, мотивира Първанов нуждата от АБВ от трибуната на форума. Той разкритикува управлението на ГЕРБ и персонално премиерът Борисов, че не се справят с кризата, безпомощни са и превръщат незнанието в капитал.

 "Участниците в АБВ не представляват партиите си, те са тук като граждани. АБВ не е отрицание на партиите, а нов шанс на партиите, ново начало. Има нужда от силни политически формации и силни граждански структури. Политиката ще спечели, ако се дава шанс на професионализма", каза още президентът и очерта една от визиите как може да се случи това. "Държавата трябва да се обърне с лице към българския бизнес. Твърдя, че в условията на криза трябва да се поощряват инвестициите в качеството на работната сила, за да се избегне опасността да се загуби квалификацията", добави Първанов.

Докато форумът течеше в НДК, лидерът на „Атака” Волен Сидеров” поиска оп парламентарната трибуна да се задейства нова процедура по импийчмънт на президента. „Вместо да присъства на обсъждането на бюджета в парламента, за което има официална покана, г-н Първанов учредява нова партия. С това, той нарушава член. 95 ал. 2 на Конституцията, в който се посочва: „президентът и вицепрезидентът не могат да бъдат народни представители, да изпълняват други държавни, обществени и стопански дейности и да участват в ръководството на политически партии”, аргументира предложението си Сидеров. Той призова този път и депутатите от левицата да се включат в подписката за предсрочно отстраняване на Първанов от президентския пост, за да покажат по този начин своето отношение към политическото ренегатство.

В отговор на инициативата на Сидеров, Първанов заяви пред журналисти

."Някъде чух, че президентът не може да се занимава с политика. Ако президентът не се занимава с политика, то тогава с какво друго?!", попита риторично той.

 Първото искане за импийчмнът на Първанов се провали при гласуване в пленарна зала през март тази година. До искането за отстраняване на държавния глава се стигна, след като той разпространи стенограмата от разговор си със Симеон Дянков, който не бил предупреден, че го записват.

 В края на форума се взе решение да се подготвят документите за официално учредяване на новата формация.

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ