Разнобой по етажите на властта, Борисов гневен: Не искам военни фрегати да се разхождат по курортите ми!

Разнобой по етажите на властта, Борисов гневен: Не искам военни фрегати да се разхождат по курортите ми!

Различни позиции по предложението на румънския президент Клаус Йоханис България, Румъния, Турция и Украйна да създадат общ боен флот в Черно море, който да неутрализира Русия, предизвикаха смут и напрежение по високите етажи на властта. Йоханис отправи предложението към премиера Бойко Борисов снощи, по време на визитата си в София. Борисов обаче отказва с думите "Не ми трябва война!".

Рано предиобед днес обаче се появиха информации, че в резултат на този отказ Турция спира действието на споразумението с ЕС за реадмисия на бежанци. Малко по-късно, видимо ядосан, премиерът коментира пред журналисти: "Искам в Черно море платноходи, яхти, туристи по плажовете, мир и любов, а не да се разхождат фрегати по курортите ми."

След това даде да се разбере, че ако някой от неговите министри е поемал подобни ангажименти, то тогава ще си "има проблеми". "Да изпратим корабите - военни, а не гранични, като флотилия срещу руските кораби, вече минава границата на това, което мога да допусна. Чакам министър Ненчев и министър Митов да си дойдат, защото много ще ми е неприятно, ако те са поемали ангажимент. Президентската институция е друго – те могат да са поемали ангажимент, може да са говорили, не се бъркаме в тяхната работа. Ако мои министри са давали напразни надежди, без да ме информират, ще имат проблеми с мен – ще ги пратя на корабите да воюват те”, закани се премиерът.

"Винаги съм защитавал интересите на България в областта на икономиката и припомни АЕЦ "Белене" и нефтопровода "Бургас-Александруполис, но когато започне да дрънка оръжие, и то в Бургас и Варна, руската страна ще я заболи много, особено ако стане точно от България.", поясни той причината за позицията си.

Борисов потвърди информациите за ответната реакция на Турция като заяви, че все още няма официално писмено уведомление от турска страна, че спира действието на споразумението заради отказа на България да влезе в общия Черноморски флот. "Но е факт, че от 200 бежанци, които сме искали да бъдат върнати, за всичките сме получили отказ", заяви още премиерът. „Това ни тревожи, ще намерим всички дипломатически възможности да разговаряме с колегите, за да разберем дали това е случайно, временно или има някакъв друг проблем”, посочи премиерът. „България е един от най-лоялните и най-точните членове на ЕС. Знаете, че имаме българо-американска база. Има и американски войници, и наши. Непрекъснато провеждаме учения, вие самите сте присъствали на тях. Непрекъснато идват самолети, тренират – ние сме направили всичко, което като членове на НАТО трябва да направим”, допълни той.

В същото време „помните как нашите реактори от „Белене” заминаха за натовска Турция. Нито един мой съсед или колега не се намеси в моя защита, когато президента Путин, в присъствието на Ердоган в Анкара, ми размаха пръст, че България е загубила всичко”, каза още премиерът.

Президентът Плевнелиев обаче е заявил принципна подкрепа за инициативата на Букурещ, както и за решението на САЩ да пратят бойни кораби в Черно море, което доведе до спешна среща между Борисов и държавния глава днес по обед на "Дондуков" 2

"Черноморският регион е вече стратегически от гледна точка не само на нашия, но и на европейския и дори на глобалния интерес за повече сигурност", коментира Плевнелиев.

Той е заявил и българската подкрепа за създаването на щабна структура и многонационална бригада на НАТО в Румъния, в която евентуално ще се включат 400 наши войници за учения и тренировки на ротационен принцип. Борисов бил против и тази инициатива на държавния глава и на министъра на отбраната Николай Ненчев.

Очаквайте съвместните изявления на президента и премиера след срещата на "Дондуков"2

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ