С пълно мнозинство парламентът обяви „Атака” за опасна партия

С пълно мнозинство парламентът обяви „Атака” за опасна партия

Единодушно, със 127 гласа от 127 гласували, депутатите приеха днес декларация срещу опитите за подкопаване на етническия и религиозен мир в страната по повод сблъсъците пред турската джамия в София от миналия петък. Точката беше внесена като извънредна в дневния ред по предложение на председателя на парламента Цецка Цачева. Декларацията е подписана от представители на четири парламентарни групи - ГЕРБ, Коалиция за България, Синята коалиция и ДПС.

„Народните представители осъждат категорично агресията на ПП „Атака” на 20 май 2011 г. срещу вярващите в центъра на столицата. Особено скандално е, че това е направено в свещения за мюсюлманите петъчен ден по време на задължителната им молитва. С тези свои действия тази партия се изолира от българското демократично общество. Поведението й е дълбоко чуждо на българския народ, на неговата религиозна търпимост и етническа толерантност. Изразяваме дълбока загриженост от опитите да бъде подкопан етническия мир и да се създаде напрежение между българските граждани на религиозна основа. След своя опит за агресия срещу етническия мир, създаващ заплаха за националната сигурност на Република България, ПП „Атака” е опасна за управлението в страната”, гласи декларацията.

„Народните представители настояваме всички компетентни държавни институции, включително прокуратурата и съда, да предприемат необходимите мерки и да осигурят спазването на Конституцията и на законите на страната”, пише още в документа.

В отговор депутатът Явор Нотев прочете от парламентарната трибуна уведомителното писмо от лидера на „Атака" Волен Сидеров до министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. С него Сидеров предупреждава, че има информация, че днес срещу посетителите на софийската джамия „Баня Башъ" се подготвят провокации, с които „Атака" няма нищо общо.

Той посочва още, че се прави вътрешнопартийно разследване за подпалването на молитвени килимчета пред джамията. „До момента сме установили, че това не са членове на партия „Атака", твърди Нотев. "Никога не съм призовавал към физическо насилие и унищожаване на чуждо имущество", заявява пък лидерът му Волен Сидеров.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Снаряд избухна над кортежа и охраната на вицепрезидента Джей Ди Ванс в Калифорния
Зеленски не харесва Будапеща като място за среща на върха с Путин, но би присъствал
„Файненшъл таймс“: Тръмп е призовал Зеленски да приеме условията на Путин за край на войната
Дигиталното евро – новата основа на европейската финансова инфраструктура
Шефът на НСИ: Над 41% е натрупаната за 5 години инфлация
Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 20 до 26 октомври
Григор Димитров загуби пет позиции в световната ранглиста по тенис за мъже
Страните от ЕС се споразумяха постепенно да прекратят вноса на руски газ до 1 януари 2028 г.