Светът възмутен от готвения референдум в Гърция (обзор)
Гръцките власти възмутиха цял свят с изненадващото си решение да подложат на всенародно допитване договореният след тежки преговори спасителен пакет от мерки за изваждането на страната от дълговата криза. Реакциите варират от шок до откровен гняв и мрачни прогнози за бъдещето на еврозоната. Коментарите не спират да валят, както на ниво правителства и държави, така и от водещи икономисти и авторитетни издания. Вижте кратък обзор на най-важните от тях до момента:
Рейтинговата агенция Fitch
rзлезе със специално съобщение, в което обяви, че решението на гръцкия премиер Георгиос Папандреу „драматично повишава залога за Гърция и еврозоната като цяло. Отказ от спасителния план на ЕС и Международния валутен фонд (МВФ), наскоро договорен с гръцкото правителство, ще увеличи риска от принудителен и неконтролируем фалит, както и вероятността за изгонването на Гърция от еврозоната. Подобна развръзка би имала сериозни финансови последици за финансовата стабилност и жизненост на еврозоната. От друга страна, като се има предвид тежката програма за погасяване на дългове през първата половина на 2012 г., без външна помощ Гърция ще изпадне в принудителен и неконтролируем фалит“, се посочва в изявлението.
Гняв и разочарование обхвана Германия след изненадващото решение на гръцкия премиер Георгиос Папандреу да свика референдум по последния спасителен пакет, коментира Ройтерс. Агенцията цитира реакции на водещи икономисти в страната.
Райнер Брудерле, лидер на парламентарната група на Свободните демократи:
„Бях разгневен. Това е странен начин на действие. Оттук нататък можем само да се готвим за възможността за несъстоятелност на Гърция и ако тя се откаже от споразумението, това ще е моментът, в който парите ще секнат“.
Волфганг Герке, професор по банково дело и президент на неправителствената организация Баварски финансов център:
„Това просто още веднъж подчертава огромната грешка да не бъде изключена Гърция от еврозоната в самото начало“
Йорг Рохол, президент на European School of Management and Technology в Берлин:
„Решението на Папандреу е изненадващо и смело, но може да доведе до ситуация, в която Гърция няма да може да остане в еврозоната“.
Йозеф Кесмайер, старши икономист в базираната в Мюнхен частна банка Merck Finck:
„ Не“ от Гърция ще означава фалит. Приближаваме се към момента, в който можем да кажем: който не иска да остане в клуба, да си върви“.
Марк Падо, пазарен стратег на Cantor Fitzgerald:
„Ако гръцките гласоподаватели отхвърлят спасителния план, това може да доведе до неконтролируем фалит на страната и фалити на банки в цяла Европа. Италия и Франция държат прекалено много гръцки дълг. Всичко се обръща от организиран частичен доброволен фалит в напълно неконтролирано заличаване на 100% от гръцките активи за всичките тези банки.
Симеон Дянков, министър на финансите пред БНТ
„Много лоша идея в много лош момент. Финансовите министри на Европа работихме много за този спасителен план. Тъкмо се бяха успокоили пазарите и сега след този ход на Папандреу отново полудяха. Много зле обмислен ход, типичен за социалист. Референдумът може да спаси Папандреу и правителството, но гръцкият народ ще страда и цяла Европа ще страда от това. Гърците дълго ще страдат, докато ние ще живеем трудно, но след това ще бъдем по-добре от Гърция. И румънците работят добре и ще бъдат след време по-добре от гърците, а те ще страдат още десетилетие. Гърците са живели близо 20 години извън възможностите си. След 5,6 години българите ще сме по-богати от тях".
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.