Силен интерес към зеления форум на "Мениджър" и GLOBUL

Силен интерес към зеления форум на Мениджър и GLOBUL

„Дебатът за зеления изход от кризата и въобще за бъдещето на България е едно историческо събитие.” С тези думи Юлиан Попов, председател на Училището по политика, откри първия форум, организиран от „Мениджър” и „Глобул” „Зеленият изход от кризата. Чиста природа за нов икономически ръст.” Той пристигна специално от Лондон , за да бъде модератор на форума, който започна днес при изключително силен интерес от страна българския бизнес.

В началото на събитието, редакционният директор на сп. „Мениджър”, Максим Майер обяви инициативата за създаване на Зелен кръг от компании, които да направят страната ни по-силна икономически и по-чиста.

 „Всяко столетие е имало своя сериозна кауза. Ако преди това са били свободата на личността, борбата срещу расовата дискриминация, в наше време се открояват две съществени каузи – неприкосвеността на личните дании и екологичното равновесие”, подчерта в приветственото си слово Ясен Гуев, директор корпоративна политика в „Глобул”.

Темата на първия панел на форума, който приключи по обяд бе за никовъглеродна икономика и възможностите пред България и София. В него взеха участие посланикът на Франция в България Етиен дьо Понсен, Емилия Желева, директор на Дирекция „Инвестиции и инвестиционна политика” към Столична община, Стефана Цекова, адвокат и съдружник в адвокатска кантора „Андреев, Стоянов и Цекова” – представител на Шонхер България и специалният гост на събитието Драйс Аки, експерт от Европейската климатична фондация.

„Намаляването на въгледродните емисии е въпрос, който стои не само пред България, но и пред Европейския съюз”, изтъкна френският посланник Етиен дьо Понсен. „В България те не са особено високи и затова считам, че с малко усилия може да постигнете много.”, коментира той. Тезата му бе доразвита от г-н Аки, който призова: „Решете дали ще бъдете лидери или пследователи!” Според него България бързо трябва да приеме нисковъглеродни политики под натиска на обществото и световните тенденции. „Така ще бъдете по-конкурентноспособни и ще имате не моментни, а дългосрочни ползи”, посочи той.

Драйс Аки представи пред участниците във форума и Пътна карта на Европа – инициатива на Европейската климатична фондацията, чрез която вредните емисии от въглероден диоксид да бъдат намалени до 2050 г. Участниците обсъдиха амбициите на Евросъюза за намаляване на вредните емисии с 20% и въвеждането на диференцирано данъчно облагане на автомобилите в България. „Високата неефективност на бизнеса в това отношение е най-големият ресурс, който той може да усвои”, сподели модераторът на форума Юлиян Попов. В момента тече вторият панел от събитието с участието на министърът на околната среда Нона Караджова и бившият еврокомисар Меглена Кунева. Очаквайте още новини.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Тръмп заплашва с допълнителни 10% мита страните, които се присъединяват към „антиамериканската“ политика на БРИКС
Бизнесът на Шуменското плато иска компенсации заради издирването на черния леопард
Германският президент обеща подкрепа за запазване на свободата на Литва
Врeмето: Горещините продължават
На днешната дата 7 юли. Европейски ден на шоколада
Революцията в управлението: Защо добрите мениджъри нарушават всяко правило?
Броят на нелегалните мигранти, които пристигат на Крит от Либия, се увеличава
Петролът поевтиня, след като ОПЕК+ обяви по-голямо от очакваното увеличение на производството през август