Социолози отчетоха покачване на песимизма в обществото

Социолози отчетоха покачване на песимизма в обществото

Социолози отчетоха покачване на песимизма в обществото

Продължава тенденцията на спад на доверието към правителството в България от началото на 2014 г. Долавят се признаци на недоверие към цялата политическа прослойка и високи нива на песимизъм в обществото. Това сочат данни от проучване на „Галъп интеренешънъл”, проведено между 27 юни и 3 юли т.г. и цитирано от „Дарик“.

Изследването е направено сред 1010 българи. То отчита, че от началото на годината доверието в правителството плавно спада, достигайки през юли 21%. Недоверието е било 69%.

Очевидно с края на протестите от 2013 г. е отминал и известният мобилизиращ ефект, който те имаха върху привържениците на кабинета, отбелязват социолозите. Навлизането във фаза на размиване на управляващото формирование в последните месеци и тревожните сигнали за развитието на страната обясняват и продължаващия спад на популярността на управляващите. В последните месеци кабинетът „Орешарски“ има нива на доверие, по-ниски в сравнение с последните месеци на кабинета „Борисов” и по-високи в сравнение с последните месеци на кабинета на тройната коалиция.

Президентът остава на стабилни нива от началото на годината, които се движат около 30% доверие и около 55% недоверие, допълват данните. Парламентът през юли е с 12% доверие и 78% недоверие.

През юли 2014 г. не се отчита сериозна динамика по отношение на доверието в различни публични фигури спрямо предходния месец.  
В традиционния въпрос накъде върви България вече 73% отговарят към „по-лошо” при 12%, които са на противоположното мнение. Ако тези стойности се запазят и в идните месеци, ще бъдем свидетели на най-високи нива на песимизъм от години насам, твърдят от „Галъп”.

В отворен въпрос повече от 22% от анкетираните заявяват, че в избори за Народно събрание биха гласували за ГЕРБ, около 17% - за БСП, около 7 на сто - за ДПС, за коалицията на „България без цензура” и ВМРО - близо 7%, за Реформаторския блок - около 4%, за АБВ - 3%. „Атака” и НФСБ изглеждат с изравнени сили около 2%.

Данните отразяват декларативните нагласи на респондентите и не могат да се четат като прогноза за изборен резултат. До изборите показателите могат да претърпят редица промени в зависимост от развитието на политическия процес, предупреждават авторите на проучването.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ