Три възможности за овладяването на кризата в Европа според Кристалина Георгиева

Три възможности за овладяването на кризата в Европа според Кристалина Георгиева

Основните проблеми пред европейските икономики са дълговата криза и растежът на безработицата. Ако бъдат овладяни, ситуацията ще се промени значително. Това заяви пред bTV българският еврокомисар, отговарящ за международното сътрудничество, хуманитарната помощ и реакцията при кризи Кристалина Георгиева, която е и бивш вицепрезидент на Световната банка

Според нея има три възможности, които могат да доведат до създаване на милиони работни места, а оттам и на икономиката на Европа. Това са: либерализирането на трудовия пазар, зелените инвестиции и иновациите.

По думите на Георгиева либерализирането на трудовия пазар може да създаде около 20 милиона нови работни места. Зелените инвестиции имат потенциала да отворят около  5 млн. нови работни места. Иновациите са другият начин за решаване на проблемите на Стария континент. Тя заяви, че в Европа се създават много нови неща, но те не се патентоват, тъй като това струва доста скъпо. Така тези открития стават източник на конкурентоспособност в САЩ, например.

Кристалина Георгиева припомни, че Обединена Европа все още е най-силната икономика в света. По думите й 500 милиона европейци имат много по-добър шанс на този свят, отколкото 70 милиона германци. Според нея трудностите на континента не са катастрофални, а преодолими.

Еврокомисарят посочи кои са основните теми и за бъдещето на България – образование, здравеопазване и създаване на работни места. Георгиева изрази надежда, че здравната реформа ще бъде извършена до началото на мандата на следващото правителство.

Според нея инвестирането в образование на децата е изключително важно за увеличаване на работните места. Тя допълни, че влагането на пари в създаването на кадри ще бъде в плюс за бизнеса в страната.

Георгиева посочи, че конкурентоспособността и производителността на труда ни спъват, за да вървим напред. Тя даде за пример факта, че България по производителност на труда е на 20% от нивото на Европейския съюз, който пък е на 66% от това на САЩ.

Еврокомисарят припомни, че българите са най-големите оптимисти за бъдещето на ЕС в сравнение с всички останали страни-членки. Според нея сънародниците ни вярват, че е по-добре в Европа, отколкото извън нея. В България институциите на ЕС са уважавани. А аз се опитвам да покажа на всички места по света какъв състрадателен народ сме и може би заради това имам толкова висока одобряемост сред хората.

Относно разразилия се спор около това дали и колко да се инвестира от Сребърния фонд, Кристалина Георгиева сподели, че по нейна преценка можем да си позволим да инвестираме малка част от него в по-високо рискови облигации. „Според мен обаче това не трябва да е повече от 10-15%“, каза българският еврокомисар.

Еврокомисарят разкри, че има някои разногласия с финансовия министър Симеон Дянков относно Сребърния фонд. Идеята на вицепремиера е значителна част от капитала на фонда за гарантиране на пенсионната система да бъде изтеглен за други цели. В момента активите му са на депозит в БНБ и по данни на финансовото министерство всяка година инфлацията изяжда по 40 млн. лв. от него.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Задържаха кандидат-депутат от Алианса на Доган
Прокуратурата: Тръмп е действал в лично качество, когато се е опитвал да подмени резултатите от изборите през 2020 г.
Жилищното строителство бележи постоянна тенденция към незатихващ интерес
Теория на мотивацията
Технополис и Практикер грабнаха пет награди на Career Show Awards
И най-лошият има шанс да се промени
Търсят се 35 500 млади европейци, които искат да опознаят Европа безплатно
Производители на автомобили в Европа са изложени на най-голям риск от стачката на докерите в САЩ