Румъния няма да се дели от България за Шенген

Румъния няма да се дели от България за Шенген

Румъния няма да настоява да се отдели от България в процеса на присъединяване към зоната за свободно пътуване, дори ако Букурещ успее да покрие техническите изисквания, а България – не, декларира румънският президент Траян Бъсуску.

„Ние не очакваме отделяне от България. Въпреки че като цяло оценката за Румъния е положителна, ние изключваме възможността да настояваме да бъдем отделени от България", каза Бъсеску.

Той обясни, че ако се присъедини към Шенген преди България, Румъния ще бъде принудена да въведе по границата си с България предвидените мерки за сигурност, което би било много скъпо.

Според оценката на европейски експерти Румъния удовлетворява техническите критерии за присъединяване към пространството за свободно пътуване, докато България все още среща някои трудности, по-специално по границата си с Турция.

Първоначално Румъния и България трябваше да се присъединят към Шенгенското пространство през март, но в края на миналата година Франция и Германия се противопоставиха на това решение с мотивите, че двете страни, най-вече България, има сериозни проблеми в съдебната система и корупцията. По-късно и Финландия подкрепи тази позиция.

Днес стана ясно, че и Норвегия има резерви двете страни да се присъединят към Шенген. „В света на миграция, в който живеем, е необходимо Шенгенската система да бъде солидна и всички, които участват в нея, да са напълно способни да гарантират правата и задълженията си”, заяви норвежкия външен министър Йонас Гар Стьоре, цитиран от „Франс прес”. Той допълни, че „няма да е от полза на напредъка, ако приемем България и Румъния сега, защото системата ще стане по-уязвима”.

Шенгенското пространство или шенгенската зона представлява група от 25 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си.

Името идва от люксембургското село Шенген, където през 1985 година е сключено споразумението. Почти всички държави-членки на Евросъюза прилагат договора. Изключение правят Кипър, България и Румъния, които не са изпълнили изискванията за прилагането му.

Пространството обхваща население от над 400 милиона души и територия от 4 312 099 квадратни километра.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ