Ученик от Монтана спечели една от четирите стипендии в света за гимназията на семейство Буш

Ученик от Монтана спечели една от четирите стипендии в света за гимназията на семейство Буш

16-годишният Калоян Първанов от езикова гимназия "Петър Богдан" в Монтана стана едно от четирите деца в света, приети да учат със стипендия в гимназията "Филипс академи" в САЩ. Той ще продължи образованието си в Америка, след като е бил избран сред големите победители в конкурс за есе на тема "Кой съм аз". С написано от него и изпратено до организаторите есе десетокласникът е спечелил стипендия от 115 000 долара, съобщава местният сайт montana-info.

"Филипс академи“ се намира в Масачузетс и е едно от най-елитните средни училища в Америка. Гимназията е основана от първия американски президент Джордж Вашингтон. В нея са учили президентите Джордж Буш баща и син, както и 250 от най-известните политици и бизнесмени в Щатите и по света. Тя е на 238 години и е едно от най-богатите училища изобщо. Всяка година само четири деца от свята имат право на стипендия "Дейвис".

Калоян е научил за конкурса от класната си ръководителка, преподавател по химия. Тя влязла в час с листче в ръка и казала на децата, че който иска, може да кандидатства за престижната стипендия. Той не се поколебал да се опита.

"Филипс академи" се намира на 20 минути от университета "Харвард". Калоян не изключва след като завърши средното си образование в нея, да опита да учи в най-добрия университет в света. Той мечтае да стане хирург и да продължи семейните традиции. Баща му е стоматолог в Монтана, а майка му - медицинска сестра. Има по-малък брат. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Скандалният инфлуенсър Анрю Тейт остана без шофьорска книжка в Румъния
Петър Дилов: Присъединяването към еврозоната ще повиши покупателната способност на българите
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Защо Германия иска да отмени един от националните си празници?