Фалитите на български фирми намалели

390 от общо около 314 хил. действащи фирми у нас са обявили фалит през 2011 г. Това е с 15% по-малко в сравнение с 2010 г., когато в несъстоятелност са изпаднали 462 български компании. Нормата на несъстоятелност на фирмите в страната ни през миналата година е била 0,12%.
Това сочи годишната статистика за неплатежоспособност на компаниите в Централна и Източна Европа на международния кредитен застраховател "Кофас". Експертите посочват като основни причини за сравнително ниското равнище на обявени фалити в България бавните съдебни процедури, които понякога отнемат няколко години, и възможността длъжниците да игнорират предвиденото в закона задължение да подадат иск за несъстоятелност в рамките на 30 дни, когато са в състояние на неплатежоспособност или свръхзадлъжнялост.
Още причини са свързани с нежеланието на кредиторите да стартират процедура по несъстоятелност към длъжниците си, когато те нямат обезпечения. В този случай кредиторите се нареждат на осмо място в реда на длъжниците, при това ако още са останали активи. Друга причина са опитите от страна на длъжника за заобикаляне на закона чрез плащане на ръка само за определени кредитори (често срещана ситуация, особено когато има запор на банкови сметки).
Равнището на фалитите на фирмите в България е колкото в Украйна, където то също е било 0,12% през миналата година и приблзително равно като дял на това в Словакия с нейните 0,15%. За сравнение, в останалите държави в статистиката на "Кофас" то е било следното: 0,88% в Хърватия, 0,39% в Чехия, 0,78% в Естония, 0,47% в Латвия, 0,73% в Литва, 0,03% в Полша, 0,47% в Словения. По-високо е било в Унгария с 3,43% от фирмите в страната обявили фалит, в Румъния – с 3,47% и в Сърбия с 13,86%.
Експертите коментират, че специално в Сърбия, където делът на фалиралите фирми (над 14 хил. на брой) е най-голям, въпреки увеличения брой компании в несъстоятелност, се наблюдава спад на заличените такива от регистъра. От началото на прилагането на Закона за фалитите в средата на 2010 г. до края на юли 2012 г., броят на съдебните решения за автоматично деклариране на несъстоятелност в Сърбия беше намален значително.
В Румъния след продължителния двуцифрен ръст на компаниите в несъстоятелност между 2006-2010 г., вече е налице тенденция на намаляване на темповете. Структурата на компаниите в несъстоятелност по отделни сектори остава непроменена, трите първи позиции – търговия на едро, търговия на дребно и строителство, остават непроменени за четвърта поредна година с над 50% от всички дружества в несъстоятелност за изминалата година.
А в Унгария равнището на компании в несъстоятелност в тази страна никога досега не е било на такова високо равнище. При това нивото на този показател е възможно да се покачи през следващия период, тъй като практически във всички сегменти се наблюдава ръст на проблемните компании. В допълнение, броят на доброволно преустановилите дейност компании в Унгария също нараства драстично, макар че тези показатели не са отбелязани в настоящата статистика.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Френската полиция разследва серия от отвличания на играчи в бизнеса с криптовалута
Свят |Кремъл обяви за необходима срещата между Путин и Тръмп
Свят |Honda ще открие завод за мотоциклети в турския град Измир
Компании |Най-добрите и най-лошите инвестиции на Уорън Бъфет
Финанси |МВФ препоръча на Украйна да вдига данъците
Икономика |Столичната община търси студенти за платени стажове в детските градини
Общество |На днешната дата, 5 май. Рождениците днес
На днешната дата |Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 5-ти до 11-ти май
Хороскоп |Тръмп реже $6 млрд. от бюджета на НАСА
Наука и Здраве |Първи резултати от Румъния: Националистът Джордже Симион печели първия тур
Политика |Помагат ли физическите упражнения за лечението на рак?
Наука и Здраве |Цитат на деня
Цитат на деня |Срив в сайтовете на редица държавни институции
Общество |

Коментари
Няма въведени кометари.