Финландия се разцепи по въпроса с членството ни в Шенген
Финландското вето за членството на България и Румъния в Шенген раздели политиците в страната.
Днес председателят на финландския парламент Ееро Хейнялуома разкритикува решението на правителството за блокиране на присъединяването на София и Букурещ към Шенгенската зона.
Той смята, че решението противоречи на политиката на Финландия и не съответства на интересите на страната, предават местните медии.
Хейнялуома препоръча да се последва примерът на Германия и другите централноевропейски страни и да се позволи на България и Румъния да се присъединят.
Напомняме ви, че на срещата на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС, в края на септември, Холандия и Финландия наложиха вето на присъединяването на България и Румъния към Шенгенското безвизово пространство. Всички останали 25 държави подкрепиха предложението София и Букурещ да влязат в Шенген на два етапа. Според предложението на първия етап, през октомври тази година, трябваше да бъдат отворени въздушните граници за София и Румъния, а на втория етап, през 2012 г., да падне и забраната за свободно движение и през сухопътните граници на ЕС.
През седмицата Европейският парламент (ЕП) прие нова резолюция с призив за приемане на България и Румъния в Шенген.
В нея се подчертава, че двете държави са изпълнили всички критерии и това е потвърдено от Парламента и Съвета на ЕС, както и че основно са преустроили системите си за управление на границите и са направили значителни инвестиции в тази посока.
Евродепутатите призоваваха всички държави-членки да вземат решение за разширяване на Шенгенската зона с България и Румъния на базата на изпълнените критерии и изразяват позиция, че не могат да се налагат допълнителни изисквания към страни, които вече са в процес на присъединяване.
В резолюцията се съдържа и призив към държавите от Евросъюза да спазват ангажиментите си, произтичащи от европейското законодателство, и да не дават приоритет на националния популизъм.
Приетата втора резолюция на ЕП, както и първата, също има препоръчителен характер. Тя ще бъде изпратена до ЕК, Европейския съвет и всички държави от ЕС.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.