Холандски популист: Българи и румънци - вън от ЕС!
Холандският популист Герт Вилдерс настоява България да бъде извадена от ЕС. След като видя, че темата за омразните мюсюлмани вече поомръзна на сънародниците му, Вилдерс започна да ги плаши с опасните източноевропейци, коментира "Дойче веле".
Герт Вилдерс умее да подхранва страховете на хората и да създава образ на врага. Нещо повече - той е истински талант в тази област. Години наред неговите атаки се насочваха срещу исляма. Явно обаче тази тема поомръзна на холандските националисти. Според допитванията партията на Вилдерс ще изгуби доста гласове на изборите на 12 септември. Ето защо в своите предизборни изяви популистът напоследък оставя омразните мюсюлмани на заден план и плаши хората с опасните източноевропейци.
„От 1-ви януари 2014 година българите и румънците вече няма да имат нужда от разрешение за работа в Холандия. В страната ни ще нахлуят стотици хиляди. Ако е мъж на място, министърът на труда трябва да се погрижи границите ни да останат затворени за българи и румънци и след 2014 година. Призовавам го да постъпи така.”
Българи и румънци - вън от ЕС!
Популистът Вилдерс мечтае за суверенна Нидерландия (това е официалното име на Холандия) по примера на Швейцария. Той непрекъснато скандира лозунги за излизане от ЕС и срещу недемократичното „чудовище” Брюксел, което изпивало жизнените сили на Холандия и постепенно я превръщало в незначителна, периферна държавица.
48-годишният политик вече от няколко месеца зове за кръстоносен поход срещу източноевропейците, които уж щели да злоупотребяват със социалните придобивки в Холандия. Преди половин година партията на Вилдерс създаде специален сайт в интернет, където холандците могат да се оплакват от поляци, румънци или българи, които „се държат не както трябва”. Вилдерс твърди, че в условията на финансова и икономическа криза за източноевропейците трябва да важат ограничения.
„На трудовия пазар източноевропейците изтласкват другите хора. Те създават ядове по нашите улици, в нашите градове. Ето защо не бива да допускаме стотици хиляди българи и румънци да пристигнат в Холандия само след година. Министърът на труда трябва да го предотврати. Ако се налага, дори да блокира решенията на Брюксел и да работи за излизането на тези две страни от ЕС.”
В тъмната стаичка
В специално писмо до парламента министърът на труда и социалното дело Хенк Камп твърди, че правителството много успешно се бори срещу проблема с трудовата миграция. От 2011 година насам 450 граждани на ЕС са експулсирани от Холандия заради престъпна дейност, пише Камп, а още 100 души са върнати в техните страни, защото в Холандия не можели да изкарват препитанието си. Освен това холандските власти вече не издавали толкова много разрешителни за работа, колкото в предишните години. Независимо от лошите резултати в допитванията, Герт Вилдерс все пак се надява, че гласът му ще се чува и в следващото холандско правителство. Според него много избиратели не смеели да признаят пред демоскопите, че поддържат неговата партия, но в тъмната стаичка щели все пак да гласуват за
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
На днешната дата, 17 май. Ден на българския спорт
На днешната дата |Джон Траволта изненадващо получи почетната награда „Златна палма“ за цялостно творчество
Любопитно |Ирак е изнесъл едва 10 млн. барела петрол през Ормузкия проток през април
Енергетика |МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Икономика |Японската ANA е най-силната авиокомпания в света
Компании |Чувашия да се преименува на Волжка България, предложиха местни историци
Свят | Advertorial |Акули нападнаха туристи в египетски курорт
Свят | Advertorial |МВФ: Данъчните реформи на Гърция предлагат ценни уроци за други страни
Икономика |15 прекрасни поетични откъса от Пейо Яворов
Маркетинг |Бяла лястовица радва жителите на Стрелча (видео)
Общество | Advertorial |СтройРент стана официален представител на Doosan за България
Бизнес |Как ще се плаща за работа на 27 декември
Общество |Има и такива медицински сестри! (видео)
ADVERTORIAL
22 проекта в 16 области получиха финансиране по второто издание на грантовата програма на „Капка по капка“
Трансформацията на B2B търговията при индустриални и производствени компании
Коментари
Няма въведени кометари.