Цялата истина за КТБ ще се чуе в съда, обеща Цацаров
Истината за КТБ – цялата истина – ще бъде изречена в съда. Това декларира пред журналисти главният прокурор Сотир Цацаров.
„Там няма да бъде скрито нищо и ще станат известни много неща. Вероятно те няма да имат чак толкова пряко отношение към работата на банката като финансов механизъм и начин на банкиране. По-скоро те ща са като работа на банката в стерилна среда, която е създадена от държавните органи и като работа на една структура, която е осъществявала цели, съвсем различни от преките цели на една банка”, коментира още той.
Според него има два сюжета за развой на казуса КТБ. Първият е хипотезата за фалит. При това положение нещата следват нормалната логика по Закона за гарантиране на влоговете и предприемането на съответните мерки от БНБ в ролята на надзорник, припомни главният прокурор.
Вторият сюжет обаче е далеч по-приложим за КТБ, смята Цацаров. „Той може да касае една банка, която години наред е била създавана грижливо и подхранвана и държана под похлупак. Този похлупак е бил създаден от държавата, от политически структури и е бил удобен на всички. Той е надскочил далеч финансовите параметри на една банка, която се е превърнала в структура, имаща досег с не малък брои политици, общественици, дори с представители на журналистическата гилдия. В този сценарии не може да се приложи предишният аршин, не може да се каже, че банката просто е фалирала.”, отбеляза Цацаров. Тук вече става дума не за нормално банкиране, а „за отглеждано банкиране, което е използвано за цели, част от които нямат нищо общо с нормалната практика и граничат с политическата практика.”, коментира той и предупреди, че „при това положение няма начин за вложителите да бъде приложен нормалния закон.” При положение, че държавните органи носят отговорност за тази ситуация, тя не нормална и не може да се говори за фалит на банката. За това не е тайна, че вложителите в КТБ са поставени в състояние на неизвестност, добави прокурорът. По думите му, ако държавата е отгледала тази практика и я е толерирала и определени политически сили, то наистина няма гаранция за вложителите. Сотир Цацаров посочи още, че очаква разследването да продължи обективно, като поясни, че категорично то не може да бъде прехвърлено на специализираната прокуратура, защото не го позволява Наказателния кодекс.
"БНБ продължава да мълчи по въпроса какви оздравителни мерки смята да предприеме", коментира по-рано днес бившият шеф на Сметната палата Валери Димитров, който е и член на Експертния съвет за решаване на казуса с КТБ. Банката трябва да бъде обект на оздравителни процедури, подчерта той пред БНР. Но, най-напред БНБ трябва да даде отговор на въпроса възможно ли е оздравяване на банката и ако това не е възможно, трябва да се прибегне до отнемане на лиценза, отиване към производство по несъстоятелност, удовлетворяване на гарантираните вложители, обясни той. След отнемане на лиценза трябва да се прибегне до продажба на банката, смята Димитров.
"Най-добрият вариант за КТБ е да бъде закупена или погълната от друга банка, която може да осигури в най-висока степен бързо удовлетворяване на поне част от вземанията на вложителите.", смята финансовият експерт. Той обаче изключи вариант въпросната банка купувач да е дъщерната на КТБ банка „Виктория“.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.