Шеф на Европейската народна партия съветва Борисов да вдигне данъците на богатите

Шеф на Европейската народна партия съветва Борисов да вдигне данъците на богатите

При антикризисната си политика българското правителство трябва да се води от подхода, че най-силните и най-богатите трябва да плащат повече, съветва председателят на Европейската народна партия Вилфрид Мартенс. ГЕРБ е член на ЕНП, която обединява десните в Европа. Препоръките си Мартенс дава в интервю за БТА.

- Г-н Мартенс, заявихте, че нямате критики към ГЕРБ, но все пак имате ли препоръки към управляващата партия? Как ГЕРБ може да се "опази" от ниска обществена подкрепа, когато се налага антикризисна политика, често свързана с непопулярни и неприемливи за обществото реформи?

- Потвърждавам, че няма критики към ГЕРБ. Препоръката ми се основава на личния ми опит като премиер на собствената ми страна - бях изправен пред дълга икономическа криза, както се случи в по-големите западноевропейски страни след световния шок. През целия период на 70-те години различните правителства на моята страна нямаха политическия капацитет да вземат решения срещу последиците от тази криза - високата инфлация, високо ниво на безработица, голям дефицит в бюджета. И аз бях изправен в края на 70-те и началото на 80-те години в такава ситуация като нов премиер. Трябваше да девалвирам белгийския франк и бях задължен да предприема много тежки, много строги мерки, но го направих, а не беше много популярно. Тези мерки бяха такива, че най-богатите, най-влиятелните хора трябва да плащат най-много. И всички експерти казаха, тъй като мандатът на правителството ни продължи четири години, "Вие ще изгубите изборите". Имаше много стачки и демонстрации, но в крайна сметка, след четири години, ние спечелихме изборите. Затова препоръката ми е - трябва да вземате трудни решения, трябва да казвате истината на хората и трябва да постигате резултати. Тогава ще убедите хората. Чух, че финансовата стабилност в България е реалност, но вие ще бъдете изправени пред трудности така, както Белгия и другите европейски държави по онова време. А пък сега, след банковата криза, всички страни от ЕС са изправени пред необходимостта от решения за бъдещето и възстановяване на икономиката. Това е препоръката - да имате куража да вземате решения и да казвате истината на хората.

- Т.е. правителството не трябва да се страхува от непопулярни мерки?

- Не, не. Но да казва истината на хората и в процеса на взимане на решения да се води от подхода, че най-силните и най-богатите трябва да плащат повече. Т.е. това е един социален, приемлив начин.

Определихте правителството като "силно и надеждно", но критиците на ГЕРБ виждат непоследователност в политиката на партията. Последният случай е с увеличаването на здравната вноска.

- Това е вътрешна политика. Според мен две неща са важни и затова давам мнението си - работата срещу корупцията и организираната престъпност. Второто нещо е да работите с европейските институции за финансовата стабилност и възстановяване на икономиката. И по двата въпроса има перспектива за България. И ние, в ЕНП, ще подкрепим България да стане член на Шенгенското споразумение - това е свързано с борбата срещу корупцията и възтържествуването на закона. И втората перспектива - да станете член на еврозоната, което е свързано с капацитета на решенията в икономическата сфера. От европейска гледна точка - това са двата важни елемента от политиката на правителството. И това е решително при оценката на правителството.

Вилфрид Мартенс е министър-председател на Белгия от 3 април 1979 - март 1992 г., с прекъсване от 8 месеца през 1981 г. От май 1990 г. е председател на  Европейската народна партия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ