„Франс прес”: България върви към политическа безизходица и нестабилност

„Франс прес”: България върви към политическа безизходица и нестабилност

Българската зима на недоволството, когато масови протести принудиха правителството да подаде оставка, може да доведе до пролет на политическата безизходица и нестабилност след парламентарните избори, които ще се проведат в неделя в най-бедната страна от ЕС. Това пише „Франс прес” в коментар за нашата страна.

Очаква се в резултат на изборите да бъде създаден разкъсан парламент, пълен с много от старите политици, които управляваха България от падането на комунизма преди 20 години досега.

Избирателите се намират в задънена улица и са изправени пред ситуация „да избират между същите партии, срещу които протестираха тази зима”, казва Иван Кръстев от Центъра за либерални стратегии.

„Предлагането на политическия пазар не задоволява търсенето”, добавя Живко Георгиев от социологическата агенция „Галъп”. Около 18,5% от хората възнамеряват да не гласуват, показва още проучване на „Скала”.

„Какъвто и да е резултатът от изборите, политическата криза ще продължи”, посочва Огнян Минчев от Института за регионални и международни изследвания. „Съставянето на правителство при следващия парламент ще бъде почти невъзможно”, добавя той.

Бившият бодигард Бойко Борисов, който ще се бори за нов мандат като премиер на България по време на парламентарните избори в неделя, е както харизматичен, така и упорит. Драматичният начин, по който през февруари завърши първият му мандат обаче показва, че тези качества може да не са достатъчни, за да се справи с дълбоките проблеми, пред които е изправена най-бедната икономика в ЕС, продължава в коментара си „Франс прес”.

53-годишният Борисов напусна властта на фона на гнева, породен от бедността, цените на тока и корупцията, който понякога прерастваше в бурни улични протести. Седем души се самозапалиха.

Якият мъжага заяви, че е ужасен от вида на кръвта, пролята по улиците на София по време на протестите ден преди да подаде оставката си. Тогава анализатори го заподозряха в неискреност и видяха в действията му хитър тактически ход, с който Борисов спаси дясната си партия ГЕРБ, като се оттегли временно, вместо да му се налага да се справя с обществения гняв през следващите пет месеца, които му оставаха да управлява. Въпреки това напрежението оказа своето влияние и здравият и як любител футболист и тенис играч бе хоспитализиран на два пъти заради високо кръвно налягане, пише не без ирония френската информационна агенция.

Борисов бе обвиняван, че съсредоточава твърде много власт в ръцете си, а икономистите смятат, че той не си е спазил предизборните обещания за реформирането на здравеопазването, образованието, пенсионната и социалната система. В опит да отговори на очакванията на ЕК, бившето ченге също така обеща безкомпромисна война срещу организираната престъпност и корупцията. Борисов дори казваше, че се е отказал от много приятелства, за да не го обвиняват във фаворизиране, допълва „Франс прес”.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ