Ердоган въведе 3 месеца извънредно положение в Турция

Ердоган въведе 3 месеца извънредно положение в Турция

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви извънредно положение в страната за 3 месеца.

При първото си завръщане в Анкара след неуспешния опит за държавен преврат той проведе близо 5-часово съвещание на Съвета за национална сигурност с висши военни и министрите. След това свика правителството и в края на заседанието обяви въвеждането на извънредно положение. В реч от президентския дворец в Анкара той аргументира мерките с „необходимостта  да се изкоренят бързо всички елементи от терористичната организация, участвала в опита за държавен преврат“, съобщават информационните агенции. Европейците нямат право да критикуват решението ни да въведем извънредно положение, подчерта турският президент, цитиран от Ройтерс.

В интервю за „Ал Джазира“ снощи Ердоган заяви, че в опита за метеж може да са включени „други страни“, без да ги назозава, предаде Франс прес.

Засега няма съобщения какви извънредни правомощия ще получат властите и какви ограничения на правата и  свободите ще бъдат наложени. Много вероятно е правомощията на парламента да бъдат ограничени за сметка на президента и изпълнителната власт. Според първоначални данни ще бъдат засилени правомощията на полицията и охраната на границата. Наблюдатели очакват първите обявени мерки да са насочени срещу заподозрените за участие в опита за преврат и прогнозират, че те могат да бъдат лишени от всякакво право на защита. Очаква се и ограничаване на правото на събирания на обществени места.

Ердоган заяви отново вчера, че  не е изключено опитите за атаки срещу властта да продължат. Няколко пъти през последни дни той определи движението на проповедника Фетуллах Гюлен като „вирус“, който трябва да бъде „неутрализиран“.

Още преди обявяването на извънредно положение бяха наложени ограничения на свободата на изразяване – бяха отнети лицензите на телевизии и радиостанции, обвинявани за гюленистки.

Бе ограничено и правото на свободно придвижване на турските учени. Властите забраниха на всички университетски преподаватели да напускат страната. На тези, които са в момента в чужбина, бе заповядано да се върнат час по-скоро.

Дотук задържаните по списък за участие в опита за преврат са най-малко 10 000, в мнозинството си военни и магистрати. В интервюто за „Ал Джазира“ Ердоган заяви, че арестите ще продължат.

Чистката в съдебната система бе разширена вчера: министерството на отбраната започна разследване срещу всички военни съдии и прокурори. 262-ма от тях вече бяха отстранени. Арестуваните цивилни магистрати са 632-ма от 2800-те, срещу които текат разследвания.

Най-малко 124-ма генерали и адмирали (от общо 358 в турската армия) са арестувани. 102-ма от тях вече са в затвора в очакване на процес по обвинения за „опит за сваляне на конституционния ред“ и „опит за убиство“ на президента Ердоган.

Още в първите дни след неуспешния метеж започна прочистване и в полицията. От началото на седмицата текат уволнения в министерствата на енергетиката, развитието, финансите, околната среда, религиозните въпроси, информацията, образованието, социалните дейности, спорта. Уволнените са над 50 000 по данни на „Хюриет“.

Съветът за висше образование (YÖK) отстрани 1577 университетски декани. Вчера и онзи ден бяха уволнени 21 700 учители, на 21 000 частни учители бяха отнети лицензите за преподаване. Министерството на образованието затвори 626 частни училища.

Във вторник премиерът Бинали Йълдъръм издаде нареждане, което забранява на държавните служители да напускат страната (освен по изключение), прекрати отпуските им и задължи всички граждани да представят атестация от социалното осигуряване, ако искат да пътуват в чужбина.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ