ЕС започва операция срещу трафика на имигранти през Средиземно море

ЕС започва операция срещу трафика на имигранти през Средиземно море

Месец след смъртта на стотици имигранти само на един от корабите, пресичащи Средиземно море, ЕС ще одобри днес морска операция за възпиране на трафикантите.

Мисията е без прецедент и включва разполагането на бойни кораби и самолети за наблюдение на европейските армии по крайбрежието на Либия, откъдето масово тръгват лодките на каналджиите.

Същинската мисия ще започне през юни, тъй като за нея се изисква решение на ООН. Външните министри от ЕС ще гласуват решението днес след среща с военните министри на 28-те страни от съюза.

Мерките идват след обвиненията, че ЕС е пасивен и безчувствен към драмите, които следват една след друга в Средиземно море, коментират европейски медии.

На 23 април лидерите на ЕС се събраха по спешност и поискаха корабите на трафикантите да бъдат залавяни и потапяни, преди да натоварят имигранти в Либия. Тогава бе решено да се подсилят двете мисии – Тритон и Посейдон, за наблюдение и спасяване в Средиземно море, под контрола на Фронтекс. Неправителствени организации осъдиха морската мисия. Те смятат, че операциите само ще накарат трафикантите да променят маршрутите.

Новата операция Навфор Мед ще е със седалище в Рим и ще бъде ръководена от италианския адмирал Енрико Кредендино според източници от ЕС. Франция, Великобритания, Германия, Италия и Испания вече обещаха да изпратят кораби за охрана в Средиземно море. Полша и Словения ще участват със самолети за наблюдение или с хеликоптери.

Не се предвижда военна операция на територията на Либия, подчерта шефът на европейската дипломация Федерика Могерини. Мисията е за проследяване и идентифициране на корабите на въоръжените трафиканти, които изтеглят паянтовите лодки с имигрантите в открито море и ги оставят на съдбата им.

ЕС поиска одобрението на ООН за операциите, за да избегне евентуални критики за нарушаване на международното право. Очаква се Русия, постоянен член на Съвета за сигурност, да подкрепи резолюцията, ако в нея не се споменава конкретно разрушаването на кораби на трафиканти. Гласуването на документа ще бъде не по-рано от края на тази седмица.

Днес външните министри ще поискат от дипломатическите служби на ЕС и от Военния комитет да подготвят операцията. Засиленото наблюдение на бреговата ивица за мрежите на трафикантите и проверката на кораби без флагове в международни води могат да бъдат подготвени и без международно правно основание.

Още обаче няма решение по трудните въпроси, сред които е определянето на приемаща страна за имигрантите, които бъдат заловени и потърсят помощ.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ