Загиналите имигранти в Средиземно море може да се окажат повече от 700

Загиналите имигранти в Средиземно море може да се окажат повече от 700

Загиналите имигранти в Средиземно море може да се окажат повече от 700

Смъртта на 700-те имигранти, които се удавиха в Средиземно море край остров Лампедуза на 19 април, ще е основна тема заседанието на Съвета по външни работи днес. Това обяви върховният представител на ЕС по външна политика Федерика Могерини, цитирана от ДПА. По време на срещата тя ще представи пакет предложения за Либия, откъдето е отплавал рибарският кораб със загиналите и която е един от основните маршрути за нелегален трафик на мигранти.

Корабът се обърна, след като мигрантите се струпали на единия борд, за да привлекат вниманието на преминаващ кораб. По същия начин миналата седмица отново край бреговете на Италия загинаха други 400 души край бреговете на Италия.

48 са спасените. Все още има надежда, че и други имигранти са успели да оцелеят с плуване, благодарение на високата температура на водата през този сезон.

Според един от спасените, на малкия риболовен кораб е имало не 700, а 950 души и жертвите могат да се окажат още повече. Много от имигрантите са били заключени в трюма.

От началото на годината около 1500 души са загинали при корабокрушения край Италия. За същия период на миналата година броя им бе около 90 по данни на Международната организация по миграция. Около 20 000 са стигнали до брега.

Италианският премиер Матео Ренци определи гибелта на нелегални имигранти като истинско убийство, което става всеки ден, но за което хората предпочитат да не се замислят.

Премиерът на Малта Джозеф Мускат заяви, че неговата страна и Италия са принудени сами да се справят с имигрантската криза. Той предупреди, че Европа и светът ще бъдат съдени сурово за това, че затварят очите си за трагедията.

Папа Франциск също призова към незабавни и решителни мерки за  спасяване на имигрантите, опитващи се да се доберат до Европа по море.

 Правителствата на страните от ЕС трябва да подкрепят действията за защита на мигрантите от Средиземноморието, посочи Федерика Могерини.

Много от правителствата в Европейския съюз не са склонни да финансират спасителните операции в Средиземно море заради страха да не окуражат повече хора да го прекосят, за да търсят по-добър живот в Европа.

В индиректна критика към северните страни в Европейския съюз, които да оставали далеч от спасителните операции, извършвани от южните страни като Италия, Могерини заяви: „Нужно е да спасяваме човешките животи заедно, както всички ние се нуждаем да защитаваме нашите граници и да се борим с трафика на хора".

Министрите на външните работи от ЕС ще дискутират темата на среща в Люксембург, обяви Могерини.

Междувременно, Европейската комисия изтъкна в свое съобщение, че ситуацията повече не трябва да се пренебрегва. Проведени са консултации с правителствата в ЕС, европейските агенции и международните организации за изготвяне на нова миграционна стратегия през май.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ