Краят на Шенген?
Съдбата на Шенген ще се решава на спешно свикана днес среща на министрите на вътрешните работи в ЕС, която ще се проведе в Брюксел.
Освен министрите, в обсъждането ще участват върховният комисар на ЕС по чуждестранните въпроси и политиката на безопасност Федерика Могерини и еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданствотоДимитрис Аврамопулос, съобщиха европейски медии, позовавайки се на официално съобщение на ЕК.
Бежанският натиск от последния месец, който все повече се засилва в последните две седмици, може да предизвика радикално преосмисляне на концепцията за свободното шенгенско пространство. Миналата седмица, в годишната си реч за състоянието на ЕС, председателят на Еврокомисията Жан Клод Юнкер декларира, че ЕК няма да допусне да падне шенгенската система в резултат на емигрантската криза в Европа.
Днес обаче, ситуацията е съвсем друга и на практика, най-атакуваните държави постепенно се връщат към възстановяване и охрана на границите си.
Германия и Австрия възобновиха от днес граничния контрол по свободните и пусти до момента пунктове за преминаване. Там започнаха масирани паспортни проверки, което на практика означава, че е преустановено действието на шенгенското споразумение. В районите на границите с Австрия, Чехия и Полша, откъдето се предполага, че могат да влязат бежанци, има и масирано полицейски присъствие. Чехия също върна от днес граничния контрол и проверките на пропусквателните пунктове.
Възобновеният граничен контрол в част от страните от Шенгенската група е един от въпросите, който ще се обсъжда на срещата, заяви говорителят на ЕК Маргаритис Схинас.
До голяма степен предприетите от Германия, Австрия и Чехия мерки са продиктувани от влизащи в сила от утре закони в Унгария, според които нелегалното пресичане на границата ще се смята за престъпление. Правителството вече изпрати мобилни съдилища по границата със Сърбия, които ще гледат дела по бързата процедура за такива нарушители. На практика, новоприетите спешно закони от унгарския парламент имат за цел да стопират постоянно увеличаващият се бежански поток. За нелегални ще се смятат всички бежанци, които след влизане в Унгария не се регистрират в най-близкия полицейски участък. Повечето мигранти до момента не го правят от страх да не бъдат оставени в държавата, в която са се регистрирали.
Още преди дни международни наблюдатели изказаха тревога, че задействането на унгарските мерки от 15 септември ще остави в "ничия земя" стотици хиляди емигранти, които продължават да пристигат на гръцките острови и да се придвижват през Сърбия и Македония към Западна Европа. Реакцията от блокирането им на унгарската граница е непредсказуема.
На днешното извънредно заседание на вътрешните министри трябва да бъдат обсъдени и одобрени и новите предложения на Еврокомисията за задължителни квоти за прием на бежанци, представени на 9 септември. Общата цифра е 160 хил. емигранти за всички 28 страни в ЕС.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.