Местни законодателства дискриминират загиналите в самолетни катастрофи

Местни законодателства дискриминират загиналите в самолетни катастрофи

Местни законодателства дискриминират загиналите в самолетни катастрофи

Семействата на загиналите в самолета на Germanwings ще получат различни по размер обезщетения в зависимост от националността, мястото на закупуване на билета и приходите си, въпреки че близките им са загинали по един и същ начин, съобщава Reuters.

Съдебни искове могат да бъдат подавани в страната, в която е закупен самолетният билет, държавата, в която е регистрирана авиокомпанията, и в страната, към която се е бил отправил полетът, както и в родината на загиналия.

Обезщетенията обаче варират по размер в различните държави, като семействата на загинали американци често получават най-много. Джеймс Хийли-Прат от нюйоркската адвокатска фирма Stewart Law LLP коментира, че британските семейства, които са загубили пълнолетно дете, могат да очакват компенсация от около $30 хиляди, а американските – около $2,2 милиона.

„Няма значение, дали двама пътници са посрещнали края си по един и същи начин,” казва Хийли-Прат.

Според закона за фатални инциденти, британските семейства имат право да поискат обезщетение за тежка загуба в размер на $19 хил. Допълнителни средства се отпускат за разходите по погребението и в зависимост от това, доколко семейството е разчитало на доходите на жертвата.

В Германия, обезщетенията се изчисляват според загубените приходи на починалия и други финансови последствия, като например пътни разходи. Няма обаче отделно обезщетение за причинено страдание, коментира адвокат Алмар Гиемула.

Следователно, повечето съдебни искове ще са базирани на финансови обстоятелства. Това означава, че фактът, че в Lufthansa са знаели за депресията на пилота Андреас Лубиц е без значение за съдилищата в повечето държави, с изключение на САЩ.

Germanwings обяви, че загиналите пасажери са от 18 държави. Най-много са гражданите на Германия и Испания, а трима са от САЩ.

„Може да възникне ситуация, в която двама пътници седят един до друг, но размера на обезщетенията е коренно различен,” казва Джим Морис от лондонската кантора Irwin Mitchel. Той смята, че катастрофата ще е изключително скъпа за застрахователите, като не се очаква Lufthansa да опита да отрече пълна вина за трагедията.

Източници от застрахователния бранш коментират, че застрахователните фирми ще спазят полиците си за Lufthansa и Germanwings, въпреки признанието на авиолинията, че е знаела за емоционалното състояние на Лубиц.

Германският застраховател Allianz, който координира дейността на застрахователните компании, заяви в сряда, че всички искове ще бъдат изпълнени изцяло, честно и максимално бързо. Предварителната оценка на фирмата е, че разходите по катастрофата могат да достигнат $300 долара, като е възможно тази цифра да се промени при появата на нови данни.

Често застрахователите предвиждат до $1 милион обезщетения за всяка една жертва на самолетна катастрофа, но според холандския адвокат Артур Флигер, които се занимава със случая на изчезналия полет MH370 на Malaysia Airlines, семействата обикновено приемат стандартните обезщетения и не съдят превозвачите.

„Тези процедури са скъпи и траят много години. Семействата на загиналите искат просто да продължат напред,” казва той.   

 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ